ABD, YPG'nin 'Türkiye'ye savaş' çağrısını kınadı

PKK’nın Suriye kolu YPG tarafından geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınlanan ve yabancı savaşçıları Türkiye’ye saldırmaya çağıran videoya ABD’den tepki geldi

ABD, YPG'nin 'Türkiye'ye savaş' çağrısını kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD’nin Avrupalıları geçen hafta sosyal medya üzerinden Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine PYD’nin geçen hafta İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayınladığı videoda Avrupalıları Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasına ilişkin videoyu gördüklerini ve bunu güçlü bir dille kınadıklarını söyledi. Kirby, “Böyle bir davranış kabul edilemez ve bütün tarafları ortak düşmanımız olan IŞİD’e karşı yoğunlaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Kirby’ye toplantıda ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından geçen hafta yayınlanan, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik sınır ötesi bombalamaları hatırlatılarak, “Türkiye’nin sınır ötesinden top atışı yapması Suriye’nin bağımsızlığını ihlal eder mi?” sorusu yöneltildi. Kirby, soru üzerine “Türkiye, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara katılmaktadır” dedi. Türkiye’nin IŞİD hedeflerine karşı yaptığı top atışlarını “iyi bir şey” olarak değerlendiren Kirby, “Bu bizim de istediğimiz bir şeydir” ifadesini kullandı.

Yüzü poşulu bir Avrupalının İngilizce okuduğu bildiride Türkiye Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde işgalci olmakla suçlanıyor ve dünya çapındaki solcu savaşçılardan Türkiye'ye giderek Türk güvenlik güçlerine karşı direnmesi isteniyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 10:02
banner53
YORUM EKLE

banner39