ABD'de 100 dolar öde, kuyrukta bekleme!

Amerikan havaalanlarında rüşvet gibi 100 Dolar harç ödeyenler uzun arama kuyruklarında beklemiyorlar, 30 saniyelik kontrolden sonra onlarca bekleyen insanların yanından geçip uçaklarına biniyorlar.

ABD'de 100 dolar öde, kuyrukta bekleme!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra havaalanlarında aşırı derecede artırılan güvenlik önlemleri yolcuları bunaltıyor. Ancak şimdi Amerikan havaalanlarında başlatılan yeni bir uygulamayla 100 Dolar ödeyen yolculara öncelik tanınıyor ve kuyrukta beklemelerine gerek kalmadan uçaklarına biniyorlar.

'Wall Street Journal'in verdiği habere göre, bir tür resmi rüşvet gibi 100 Dolar harç ödeyenler 'Prechek' ismi verilen bir aramayla 30 saniyede kontrol edildikten sonra, metrelerce kuyrukta bekleyen yolcuların yanından geçerek uçaklarına alınıyorlar.

Güvenlik görevlileri tarafından şüpheli görülmedikleri takdirde para ödeyen özel yolcuların ayakkabılarını ve kemerlerini de çıkarmalarına gerek kalmıyor. Örneğin New York'taki John F. Kennedy havaalanında para ödemeyen yolcular yaklaşık bir saat kuyrukta beklemek zorunda kalıyorlar. Bazı yolcular para ödeyenlerin güvenlik görevlileri tarafından da güler yüzle karşılandığını ve ayrımcılık yapıldığını söylüyor.

Seçkin yolcular, bilet aldıkları havayolu şirketi tarafından güvenlik yetkililerine tavsiye ediliyor. Havaalanı polisleri kimin konforlu geçişten yararlanabileceğine bord kartlarını gördükten sonra karar veriyorlar. Güvenlik yetkilileri hangi kriterlerle bunu belirlediklerini açıklamadılar. Amerika'nın 9 havaalanında bedelli özel kontrol pilot projesi uygulanıyor. Ulaşım güvenliği kurumu yetkilisi John Pistole, bu uygulamayla bir milyarlık yolcu listesinden teröristleri rahatça bulmayı hedeflediklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 13:35
banner53
YORUM EKLE

banner39