banner39

ABD'de '11 Eylül' anması: 1 gözaltı

ABD'de 11 Eylül 2001'deki saldırılarda hayatını kaybedenler düzenlenen törenlerle anıldı. Bu arada Florida'da saldırı hazırlığı yapma girişimi iddiasıyla bir kişi gözaltına alındı.

Amerika 11.09.2015, 22:23 12.09.2015, 00:36
ABD'de '11 Eylül' anması: 1 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de 14 yıl önce gerçekleştirilen 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenler Washington ve New York başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde düzenlenen törenlerle anıldı. Florida'da saldırı hazırlığı yaptığı iddiasıyla bir kişi gözaltına alındı.

11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne (İkiz Kuleler) düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenler için, yıkılan İkiz Kuleler'in yerinde yapılan anıt alanda bir tören düzenlendi.

OBAMA AİLESİ SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, ABD'de 14 yıl önce gerçekleştirilen 11 Eylül'deki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için Beyaz Saray bahçesinde saygı duruşunda bulundu.

Ülke genelinde saldırının 14. yıl dönümünde hayatını kaybedenler için çeşitli törenler düzenleniyor. Bu kapsamda ABD Başkanı Obama ve eşi Michelle Obama da Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine ilk uçağın çarptığı saat 08:46’da Beyaz Saray’ın bahçesinde anma programı gerçekleştirdi. Obama çifti çalışanlarla birlikte yaşamlarını yitirenler için bir dakika saygı duruşunda bulundu. Obama, anma etkinliklerine ilerleyen saatlerde başkent Washington yakınlarındaki Fort Meade askeri üssünde devam edecek. Obama üste görev yapanlarla bir araya gelecek.

PENTAGON’DA TÖREN

Savunma Bakanlığı Pentagon’da da bakanlığa düzenlenen saldırıda ölenler için ayrı tören düzenlendi. Pentagon binasına sabah saatlerinde dev Amerikan bayrağı asılırken, düzenlenen törene Savunma Bakanı Ashton Carter’ın yanı sıra saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları katıldı.

11 Eylül 2001'deki saldırılarda, dört yolcu uçağı kullanılırken, uçaklardan ikisi New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine çarpmıştı. Uçaklardan diğeri başkent Washington'da Pentagon’a çarparken, dördüncü uçak da F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

"BURASI BİZİM İÇİN BARIŞÇIİ BİR YER"

Saldırılarda eşini kaybeden eşi Walter Matuza'yı kaybeden Denise Matuza, törene her yıl iki çocuğuyla geldiğini belirterek, "Burası bizim için barışçıl bir yer" dedi. Martuza, olayın çocuklarındaki etkisinin çok büyük olduğunu ve etkisinin hala geçmediğini bildirdi.

Çocuklardan birinin olayın stresinden gözlerini kaybettiğini kaydeden Martuza, gelişen zaman süresinde anma törenlerindeki değişiklikle ilgili olarak, alanın turistik bir yere dönüştürülmesine ve insanların gülüp resim çektirdikleri bir yer olmasına karşı olduğunu ifade etti.

ABD'nin birçok yerinde 11 Eylül'le ilgili anma etkinliği düzenlenirken, Ohio eyalet binasına saldırılarda hayatını kaybedenler anısına 3 bin Amerikan bayrağı asıldı.

11 EYLÜL ETKİSİ

"Medeniyetler çatışması"na ve İslamofobyaya zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları, eski Başkan George W. Bush tarafından, Afganistan ve Irak'ın işgalinin gerekçelerinden olmuştu. Bush'un ''Terörizmle Savaş Kampanyası'' çerçevesinde kurulan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelerine başlarken, başta ABD olmak üzere, batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa neden oldu.  

FLORİDA'DA GÖZALTI

Florida'da 20 yaşındaki Joshua Goldberg adlı bir kişinin Kansas City'de yapılacak 11 Eylül anma etkinliğine saldırı için patlayıcı yapma girişimi gerekçesiyle FBI terörizm ortak gücü tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Savcın iddianamesinde, 20 yaşındaki Goldberg'in internetteki bir muhbire, yapmak istediği bombayı anlattığı ifade edildi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?