banner39

ABD'de 11 Eylül sendromu sürüyor

ABD'de 11 Eylül'den sonra Müslümanlara karşı katlanarak artan önyargılar aradan geçen 12 yıla rağmen devam ediyor

Amerika 29.04.2013, 15:48 29.04.2013, 15:48
ABD'de 11 Eylül sendromu sürüyor

ABD'de Müslümanlara yönelik önyargılar 11 Eylül saldırılarının ardından artarak katlanmıştı. Yaşanan saldırı sebebiyle suçu olmayan Müslümanlar Batı'da bir güvenlik tehdidi olarak görülmeye başlandı. Aradan seneler geçmesine rağmen, 11 Eylül paranoyası sürüyor.

2001 yılında yaşanan 11 Eylül saldırıları, Amerika Birleşik Devletleri'ni derinden sarstı. Saldırılardan sonra dünya, din ve şiddet arasındaki ilişkiyi tartışmaya başladı. Terör eylemleri, Batı'da İslamofobi'nin yayılması açısından bir dönüm noktası oldu. Önyargılarla güçlenen anlayış, batı ülkelerindeki Müslüman azınlığın açıkça tehdit ve tehlike olarak görülmesine sebep oldu.

Bundan dolayı 11 Eylül'den sonra Müslümanlar, ABD ve Avrupa'da sivil hakları kısıtlayan ciddi baskılarla karşı karşıya kaldılar. Müslümanlar için batı ülkelerinde eğitim görmek, ev bulmak, iş yapmak sıkı kurallara bağlandı. Stanford Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, 11 Eylül saldırıları dolayısıyla bir milyonu aşkın Müslüman işinden oldu. Müslüman olmak, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, pek çok ülkede potansiyel suçlu olmakla eş tutuldu. Bu nedenle de pek çok kişiye sadece isimleri bir Müslüman ismi olduğu veya ailelerinden biri terör şüphesi taşıdığı için vize verilmedi.

11 Eylül saldırılarının yolcu uçaklarıyla yapılmış olması, bu tarihten sonra yolcu seferlerindeki güvenlik kontrollerin arttırılmasına sebep oldu. İnsanlar isimleri, dinleri veya tenlerinin rengi sebebiyle havaalanlarında saatlerce bekletildi ve sorgulandılar.

Terörizmle bağlantısı olduğu düşünülen Pakistan, Yemen, Nijerya gibi çoğu Müslüman 14 ülkenin vatandaşı bu dönemde olağanüstü güvenlik tedbirlerine maruz bırakıldı. Müslümanların gördükleri bu ayrımcı tavır büyük tepki çekti ise de, ABD ve yandaşları bunu önemsemediler. Saldırı öncesi havalimanlarının bütçesinden sadece yüzde 5 ila 8'i güvenlik için harcanırken, 11 Eylül sonrasında kontrollerin sıklaşması ve personel sayısının artmasıyla bütçenin yüzde 29 ila 35'i emniyet için harcanır hale geldi.

Artık havaalanlarındaki her 10 personelden 4'ü güvenlik biriminde istihdam ediliyor. Bütün bu yükün yolcu fiyatlarına ne kadar yansıdığı tam olarak bilinmiyor ise de, bazı havayolu şirketleri, yolcu başına 6 Euro güvenlik harcı alıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?