banner39

ABD'de 12 eyalet felaket bölgesi ilan edildi

ABD Tarım Bakanlığı, kuraklık sebebiyle 12 eyaleti felaket bölgesi ilan etti

Amerika 02.08.2012, 10:26 02.08.2012, 11:15
ABD'de 12 eyalet felaket bölgesi ilan edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, tarihinin en büyük kuraklığı ile mücadele ediyor. Amerikan Tarım Bakanlığı, 12 eyalette 218 vilayeti felaket bölgesi ilan etti. Kuraklık yüzünden hem gıda hem de benzin fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Arkansas, Georgia, Iowa, Illinois, Indiana, Kansas, Mississippi, Nebraska, Oklahoma, Güney Dakota, Tennessee ile Wyoming eyaletleri kuraklıkla mücadele ediyor. Yayınlanan bir rapora göre, ülkedeki hayvan otlak merasının dörtte üçünde yaşanılan kuraklık çiftçileri çok zor durumda bıraktı. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, soya fasulye üretiminde kuraklık nedeniyle yüzde 37 düşüş yaşandı. Bunun da 1988'den bu zamana elde edilen en düşük hasat olduğu kaydedildi.

Raporda, geçen ayın ilk haftalarında 'kötü' ve 'çok kötü' olarak ifade edilen mısır rekolte oranında bu ay yüzde 20'lik artış olduğu belirtildi. Geçtiğimiz ay mısır rekoltesinde 'kötü' ve 'çok kötü' olarak ifade edilen rakam yüzde 37 iken yeni raporda bu oran yüzde 57 olarak deklare edildi.

3 MİLYON 800 BİN HEKTAR ALANDA KURAKLIK FELAKETİ

Tarım Bakanlığı'nın raporunda, kuraklıktan etkilenen alanların toplam genişliğinin 3 milyon 800 bin hektar olduğu kaydedildi.

Yaşanılan kuraklık nedeniyle önümüzdeki bir yıl boyunca bu olumsuz durumun yiyeceklerde yüzde 4 ila 5 oranında fiyat artışına neden olacağı bekleniyor. Başta süt ve süt ürünleri ile et gibi temel gıdalarda yaşanılacak fiyat artışı, Amerika ile birlikte dünyanın diğer ülkelerinde de görülecek.

Kuraklıktan zarar gören çiftçilerin yüzde 85'ine yakını zararlarını sigorta şirketlerinden karşılayacak. Ayrıca federal hükümet kuraklık nedeniyle zarar gören çiftçilere faizsiz kredi vermeye hazırlanıyor.

BENZİN FİYATLARI UÇTU

ABD'nin orta kısmındaki eyaletlerde görülen kuraklık, benzin fiyatlarına da olumsuz yansıdı. Kuraklık sebebiyle düşen mısır ve soya fasulyesi hasılatı benzin fiyatlarını da vurdu. Mısır ile soya fasulyesinin etanol üretiminde önemli girdi maddesi olması nedeniyle yakıt fiyatları olumsuz etkilendi. Son üç hafta içinde Amerika genelinde 17 cent artan benzinin galon fiyatı 3 dolar 52 centi buldu. Temmuz ayının ilk haftalarında ABD genelinde benzin fiyatı ortalaması 3 dolar 33 cent idi.

Yetkililer 3 hafta içinde 17 cent birden artan benzinin, 2000 yılından beri bu kadar kısa sürede bu denli yükselmediğine dikkat çekti. ABD'de benzinin galon fiyatının en pahalı olduğu ilk üç eyalet Havaii (4.15), Alaska (4) ve Connecticut (3.82) şeklinde sıralanıyor. Yine benzin fiyatının en düşük olduğu eyaletler sıralamasında ilk üç şöyle; Güney Carolina (3.20), Mississippi (3.24) ve Alabama (3.25).

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü