ABD'de 3 mahkum firar etti

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yüksek güvenlikli bir cezaevinden 3 mahkumun firar ettiği duyuruldu.

ABD'de 3 mahkum firar etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yüksek güvenlikli bir cezaevinden 3 mahkumun firar ettiği duyuruldu.

Kaliforniya eyaletindeki, 20 yıl önce hizmete giren 900 kişilik yüksek güvenlikli cezaevinden cuma günü firar eden üç mahkumun, önce bir buçuk santimetre kalınlığındaki çelik parmaklıları keserek binanın su tesisatından çatıya, ardından da çarşaflardan yaptıkları iplerle yere inerek cezaevinden kaçtığı açıklandı.

Orange County Şerif Bürosu'nun halkla ilişkiler görevlisi Jeff Hallock, basın toplantısında firarın, "Çok iyi düşünülerek planlanmış" olduğunu ifade etti.

Hallock, Santa Ana Cezaevi'nden planlı bir kaçışa imza atan firarilerin Jonathan Thieu (20), Hossein Nayeri (37) ve Bac Duong (43) adlı mahkumlar olduğunu bildirdi.

YAKALANMALARINA YARDIMCI OLACAKLARA 50 BİN DOLAR ÖDÜL

Firarilerin yakalanmasına yardımcı olacaklara, 20 bin doları FBI'den ve 30 bin doları da USMS'den olmak üzere, toplam 50 bin dolar ödül verileceği duyuruldu.

Kaliforniya'nın güneyindeki Santa Ana Cezaevi'ndeki firar olayı nedeniyle ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ve ABD Adalet Bakanlığına bağlı federal kolluk kuvveti (USMS) geniş çaplı bir operasyon başlattı.

ABD'de daha önce Haziran 2015'te New York eyaletindeki yüksek güvenlikli bir cezaevinde yatan David Sweat (35) ve Richard Matt (49) adlı mahkumlar firar etmişti. Firari Matt, 26 Haziran'da Vermont gümrük ve sınır güvenlik ajanının açtığı ateş sonucunda ölü olarak ele geçirilirken, yaklaşık bir hafta sonra da Sweat yaralı olarak yakalanmıştı. İki mahkumun, yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz merkezinden firarı, uzun süre ülke gündeminde yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 01:13
banner53
YORUM EKLE

banner39