banner15

ABD'de 6.0'lık deprem

ABD'de 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bunun üzerine Pentagon ve Capitol binası boşaltıldı. Depremi bomba zanneden halk paniğe kapıldı.

ABD'de 6.0'lık deprem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Virgina eyaletinde orta büyüklükte bir deprem meydana geldi. ABD'nin doğu eyaletlerinde hissedilen deprem büyük panik uyandırdı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin büyüklüğünü 6.0 olarak açıkladı.

Merkez üssü Virginia eyaletinin Richmond kentine 40 mil uzaklıkta Lousia olarak bidirildi. Deprem başkent Washington, New York, Boston ve Atlanta gibi büyük şehirlerde ve Kanada'nın Toronto kentinde de hissedildi.

Depremin ardından Başkent Washington'da Beyaz Saray, Pentagon ve birçok federal bina kısmen boşaltıldı. Depremin şiddetiyle patlayan su boruları yüzünden Pentagon'u su bastı. New York'ta depremi terör saldırısı olarak algılayan halk büyük panik yaşadı.

Depremden sonra Pentagon ve Capitol binasının boşaltıldığı bildirildi.

ABD'nin Virginia eyaletinde meydana gelen depremden sonra New York'ta John F. Kennedy ve Newark havaalanlarında kontrol kuleleri boşaltıldı.

Amerikalı yetkililer, John F. Kennedy ve Newark havaalanlarında boşaltılan kontrol kulelerinin ve pistlerin, hasar tespiti için inceleneceğini, bu işlemin birkaç saat süreceğini belirtti.

Bu havaalanlarındaki uçuşlarda gecikmeler olduğu bildirildi.

ABD meteoroloji dairesi, 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede tsunami oluşmasının beklenmediğini açıklarken, federal yetkililer, Virginia'da deprem bölgesi yakınında 2 nükleer reaktörün devre dışı kaldığını, reaktörlerde hasar olmadığını duyurdu.

Depremden sonra tüm ulusal anıtların boşaltıldığı ve kapatıldığı da kaydedildi.

NEW YORK'LU DEPREMİ TERÖRİST SALDIRI ZANNETTİ

10 yıl önce tarihin en büyük saldırısına hedef olan New York'ta depremin hissedilmesinin ardından büyük panik yaşandı. Halkın büyük bir çoğunluğu depremi terör saldırısı olarak algıladı.

Panik yüzünden, aralarında FBI'nın New York merkezi, belediye binasının da bulunduğu birçok resmi bina ve JFK ve La Guardia havaalanlarının kuleleri boşaltıldı. Havaalanlarında hava ulaşımı yaklaşık bir saat durdu. Telefon santralleri çöktü. Manhattan'da yüksek binalar boşaltıldı. Binalarda bulunanlar panik içerisinde yollara döküldü. Hastanelerde alarm verildi.

Depremde can kaybının olmadığı bazı eyaletlerde küçük çapta hasarlar olduğu bildirildi. Nükleer santrallerde herhangi bir hasar meydana gelmediği bildirildi. Deprem ile hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten New York Valisi Cuomo'da Indian Point nükleer santralinde hasar meydana gelmediğini ve eyalettte gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Depremin Virginia eyaletinde 1897 yılından bu güne kadar yaşanan en şiddetli deprem olduğu bildirildi.


Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 01:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakkı burhan
hakkı burhan - 8 yıl Önce

El Kaide ABD'nin hem ekonomisini çökertti hem binlerce askerini öldürdü hem de ekonomilerini çökertti.

banner39

banner36

banner37

banner35