banner15

ABD'de 7 eyalette olağanüstü hal

Irene kasırgası, ABD'nin doğu kıyılarını vurmaya başladı. ABD Başkanı Barack Obama, Irene'in "tarihi" bir kasırga olacağı konusunda Amerikalıları uyardı.

ABD'de 7 eyalette olağanüstü hal

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın 'tarihi' olarak nitelendirdiği Irene kasırgası, ülkenin doğu kıyılarına aşırı yağmur, yüksek dalgalar ve şiddetli rüzgâr getirdi. Olumsuz hava şartlarından Washington, Baltimore, Philadelphia, New York ve Boston'da yaşayanların da aralarında bulunduğu en az 65 milyon insanın etkilenmesi bekleniyor.

Irene kasırgasının yaklaşmasıyla Kuzey Carolina ve Massachusetts arasındaki bölgede kalan 25 milyon kişi için tahliye kararı verildi. Binlerce ulusal muhafız, tahliye işlemlerinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Saatte 160 kilometre hızla esen rüzgarlarla yaklaşan Irene kasırgasının büyük bir yıkıma yol açmasından endişe ediliyor. Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New York ve Connecticut'ta olağanüstü hal ilan edildi. Kuzey Carolina'da dalgaların yüksekliğinin 3 metreyi bulduğu bildirildi.

New York kenti de 20 yıl aradan sonra ilk kez bir kasırga uyarısıyla karşılaştı. Şehirde 250 binden fazla kişi tahliye edilecek. John F. Kennedy International, Newark Liberty International, LaGuardia, Stewart International ve Teterboro havaalanları, gelen uçakların inişine kapatıldı. 2 binden fazla uçuş da iptal edildi.

1821 yılında New York'u vuran bir kasırga, gelgit dalgalarını 4 metre yükselmişti. Şehrin birçok yeri sel suları altında kalmıştı. 1938 yılındaki Long Island Express kasırgasının New England'ı vurması sonucu 700 kişi ölmüş, 63 bin kişi evsiz kalmıştı.

"TARİHİ KASIRGA"

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalıları "Irene" kasırgası tehdidini ciddiye almaları ve tahliye emirlerine uymaları konusunda uyardu. Obama, kasırganın "büyük tehlikeye ve zarara yol açmasının beklendiğini" söyledi.

Barack Obama, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm göstergelerin, Irene'in "tarihi" bir kasırga olacağı yönünde olduğunu ifade etti. Obama'nın kasırganın alanı içinde olan tatil yerinden bugün ayrılarak Washington'a dönmesi bekleniyor.

Irene kasırgasının, New York ve Washington'un da yer aldığı doğu kıyılarında etkili olması bekleniyor.

7 EYALETTE OLAĞANÜSTÜ HAL

ABD'deki 7 eyalette Irene kasırgası nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Irene kasırgasına yakalanabilecek bölgelerinde olağanüstü hal ilan eden eyaletler şöyle:

''Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New York ve Connecticut.''

Bu kapsamda, birçok eyalette zorunlu tahliye kararları alındı, insanlar için barınaklar oluşturulmaya başlandı. Hafta sonu yapılacak tüm organizasyonlar da iptal edildi. Kuzey Carolina'da, Atlantik Okyanusu'na yakın bazı yerlerde bazı Amerikalıların gönüllü olarak tahliye olmaya başladığı belirtiliyor. Pamlico bölgesinde balıkçıların ve diğer insanların bot, gemi ve diğer malzelerini okyanustan çekmeye başladığı kaydediliyor. Hyde, Carteret ve Nearby Dare bölgelerinde ise zorunlu tahliyeler şimdiden başladı.

Virginia'da kasırgadan en fazla etkilenebilecek yerin Hampton Road bölgesi olduğu ifade ediliyor. Eyalette, okyanus civarındaki Northfolk'ta da zorunlu tahliyeler yapılıyor.

Maryland'da ise dar gelirli vatandaşların yaşadığı bölgelerden tahliyesi istendi. Amerikalıların popüler tatil mekanlarından Ocean şehrinde zorunlu tahliye durumu ilan edildi.

Delaware eyaletinde kıyı kesimlerde zorunlu tahliye kararı alındı.

Pennsylvania eyaletinde ise kasırga nedeniyle olacak yağışlar nedeniyle Schuylkill ve delaware nehirlerinin taşması bekleniyor.

Başkent Washington'da ise Pazar günü yapılacak Martin Luther King Ulusal Anıtı'nın açılışı ertelendi.

NEW YORK'TA ZORUNLU TAHLİYE EMRİ VERİLDİ

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Irene kasırgası vurmadan önce, kentin alçak bölgelerde yaşayanların zorunlu tahliye edilmesi talimatını verdi.

Bloomberg, düzenlediği basın toplantısında, 250 binden fazla kişiyi kapsayacağı tahmin edilen tahliyelerin barınaklar açılır açılmaz başlayacağını belirtti.

Daha önce zorunlu tahliye yapmadıklarını söyleyen Bloomberg, ''Fırtınanın çok ciddileşmesi ihtimali olmasaydı bunu şimdi de yapmazdık'' dedi.

Kasırganın ABD'nin doğu kıyılarında etkili olması beklenirken, özellikle New York'u vuracağından endişe ediliyor.

Öte yandan New York eyaletinin yanı sıra New Jersey ve Philadelphia eyaletlerinde de toplu ulaşım sisteminin çalışmayacağı belirtildi. New Jersey'de toplu ulaşım sisteminin New York'ta olduğu gibi bugün öğle saatlerinde Philadelphia'da ise pazar öğle saatlerinde duracağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 09:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35