banner39

ABD'de anket savaşları

Son ankette Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Donald Trump'ın 5 puan önünde gözüküyor

Amerika 12.09.2016, 10:21 12.09.2016, 10:21
ABD'de anket savaşları

ABD'deki başkanlık yarışında son ankete göre Demokrat Clinton, Cumhuriyetçi Trump'ın 5 puan önünde görünüyor.

ABD'de başkanlık yarışında yapılan son ankete göre, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, iş adamı Cumhuriyetçi Donald Trump'ın 5 puan önünde gözüküyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58'inci başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti adayı Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı Trump arasındaki rekabet sürerken, Washington Post gazetesi ile ABC News kanalının ortak anketinin sonuçları açıklandı.             

Ankete göre Clinton'ın yüzde 46 oy oranına karşılık Trump oyların yüzde 41'ine sahip gözüküyor. Aynı ankette Özgürlükçü Parti'nin başkan adayı Gary Johnson yüzde 9, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2 oy oranına ulaştı.            

SEÇMENE GÖRE "İKİ ADAY DA DÜRÜST DEĞİL"            

Ankete göre seçmenlerin büyük bir kısmı hâlâ iki adayın da yeterince dürüst davranmadığı görüşünü taşıyor. Ankete katılanlar aynı yüzde ile (yüzde 63) Clinton'ın ve Trump'ın "güvenilir olmadığı" fikrini beyan ediyor.            

Ankete göre Demokratlar seçmenlerin yüzde 59'u Clinton'ın dışişleri bakanlığı döneminde Clinton Vakfı'na iltimas geçtiğini düşünürken, Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 64'ü ise Trump'ın göçmenlerle ilgili yaklaşım ve sözlerini benimsemiyor.

Geçen hafta CNN kanalı ile ORC firmasının ortak anketinin sonucunda, Trump yüzde 45'e yüzde 43'lük oy oranıyla Clinton'ın 2 puan önüne geçmişti. Son bir hafta içindeki iki farklı ankette adaylar arasındaki oy dağılımının hala değişken olduğu göz önüne alınırsa Clinton ile Trump arasındaki yarışın son güne kadar devam etmesi bekleniyor.              

Ülkedeki etkin siyasi analiz sitelerinden biri olan "Real Clear Politics"te yer alan ve birçok anketin ortalamasını veren değerlendirmeye göre de Clinton yüzde 46, Trump ise yüzde 42,9 oy oranına sahip.            

CLINTON'A "ZATÜRRE" TEŞHİSİ KONULDU              

Dün New York'ta gerçekleştirilen 11 Eylül'ü anma etkinliklerinde Clinton'ın oldukça halsiz olduğu ve ayakta durmakta zorlandığı kameralara yansımış, Demokrat Parti seçim ofisi "sıcağın etkisi" açıklamasını yapmıştı. Daha sonra doktorları Clinton'a zatürre teşhisi koymuş ve Demokrat adayın California programı iptal edilmişti.    

Hastalığının kameralara yansımasından birkaç saat sonra yeniden gazetecilerin önüne çıkıp "sağlıklı ve iyi olduğu" mesajı veren Clinton'ın sağlık durumu Amerikan kamuoyunda yakından takip edilirken, bu yeni durumun anketlere nasıl yansıyacağını önümüzdeki günler gösterecek.    

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?