ABD'de Arap okul maskotu tepkisi

Kaliforniya'da bir okulun spor takımının "kanca burunlu, sakallı ve kızgın suratlı" maskotu, tepki topluyor.

ABD'de Arap okul maskotu tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki bir lisenin spor takımları için seçtiği maskot eyaletteki Amerikalı Arapları kızdırdı. "Kanca burunlu, sakallı ve kızgın suratlı" Arap maskotun "saldırgan ve önyargılı" olduğunu söyleyen Amerikan-Arap Ayrımcılık Karşıtı Komitesi,bir mektup yazarak Coachella Lisesi'ne şikayette bulundu.

Okulun  "Araplar" olarak anılan spor takımlarının ve basketbol sahası gibi bir çok alanda sergilenen logosunun Arap toplumu hakkındaki basmakalıp önyargıları kullandığına dikkat çekilen mektupta, "dansöz kıyafetli kızların Arap maskot etrafında dansetmesi" de eleştirildi.

Etnik takım isimleri ve maskotlarının kullanımı ABD gündemini bir süredir meşgul ediyor. Ulusal Futbol Ligi'nde bu yıl Washington Redskins'in isminin değiştirilmesi için bir kampanya başlatılmıştı.

Amerika yerlileri ve diğerleri Redskin (Kızılderili) ifadesini ırkçı olarak niteliyor.

Ayrımcılık Karşıtı Komitesi, 1910 yılında açılan okulun, Coachella Vadisi'nde yetişen hurma'nın Orta Doğu ile ilişkilendirilmesi nedeniyle bu logo ve maskotu seçtiğini hatırlattı, "Araplar ve Arap dünyası ile bağlara dikkat çekmek için uygun yollar var, ancak bu değil" ifadesini kullandı.

Okulun müdür yardımcısı Marita Rango ise, bu konuda insan hakları grupları ile çalıştıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 09:44
banner53
YORUM EKLE

banner39