banner39

ABD'de askeri üsse saldırı önlendi

ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Killen kentinde, kaldığı moteldeki odasında bomba yapım malzemeleri ele geçirilen firari bir asker tutuklandı.

Amerika 29.07.2011, 00:37 29.07.2011, 01:00
ABD'de askeri üsse saldırı önlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de, 2009 yılında bir kişi tarafından silahla düzenlenen saldırıda 13 kişinin öldüğü Fort Hood askeri üssüne planlanan bir saldırı önlendi.

ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Killen kentinde, kaldığı moteldeki odasında patlayıcı ele geçirilen firari askerin, yakınlardaki Fort Hood askeri üssüne saldırı planladığını itiraf ettiği bildirildi.     

FBI sözcüsü Eric Vasys yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki Naser Jason Abdo'nun odasında ayrıca ateşli silahlar bulunduğunu belirtti.

Askerin 4 Temmuz'dan beri birliğinde olmadığı kaydedildi.

Vasys, tutuklanan askerin yarattığı olası bir tehditle ilgili bilgi vermedi, ancak yalnız hareket ettiğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Firari askerin, yakınlardaki Fort Hood askeri üssüne saldırı planladığını itiraf ettiği bildirildi.

Ordunun bütün askeri birimlere geçtiği e-posta uyarı mesajında, firari askerde yüklü miktarda mühimmat, silah ve bomba ele geçirildiği bildirildi.

Fort Hood'da 2009 yılında da bir saldırı düzenlenmişti. Bir saldırgan kalabalığı taramış, olayda 13 kişi ölmüştü.

"SALDIRI TAKLİT EDİLEBİLİR''

Öte yandan AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove'un başdanışmanı Tim Jones, Norveç'te meydana gelen saldırıların taklit edilebileceği uyarısında bulundu.

AB ve Norveçli terör uzmanlarının Brüksel'deki değerlendirme toplantısının ardından açıklamalar yapan Jones, Norveç'tekine benzer saldırıları önlemek için farklı tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''Açıkçası birileri, Norveçli saldırgana destek gösterisi için taklit ya da benzer saldırılar gerçekleştirmeyi deneyebilir'' dedi.

Jones, muhtemel saldırıların tespit edilerek önlenmesinde AB üyeleri arasında daha etkin ve hızlı istihbarat paylaşımının, radikalleşme ve şiddete yönelim üzerine yeni çalışmalar yapılmasının ve gübre gibi patlayıcı yapımında kullanılabilen kimyasalların satışının denetlenmesinin önemini vurguladı.

AB POLİS TEŞKİLATI DEVREDE

Bu arada AB polis teşkilatı Europol, Norveç'teki terör soruşturmasına destek için uzmanlarını seferber etti. Norveç, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Polonya, İsveç ve İngiltere polis teşkilatlarından da katılımlarla oluşturulan birimin, Avrupa genelindeki aşırı sağ tehditleri değerlendireceğini bildirdi. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?