banner39

ABD'de basın özgürlüğü büyük ölçüde azaldı

ABD'de basın özgürlüğünün giderek azaldığı bildirildi, Sınır Tanımayan Gazetecilerin yaptıkları sıralamada ABD 46. oldu.

Amerika 12.02.2014, 11:51 12.02.2014, 11:53
ABD'de basın özgürlüğü büyük ölçüde azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan basın özgürlüğü sıralamasında ABD'nin ihbarcı anlamındaki 'whistleblower'lara karşı tutumundan dolayı 13 puan birden aşağı kaydığı görüldü. Böylece basın özgürlüğü bakımından ABD şimdi El Salvador ve Romanya'dan daha geride kalarak 46. olabildi.

Berlin'deki Sınır Tanımayan Gazeteciler sözcüsü, ABD'de araştırmacı gazetecilerin ve kaynaklarının şimdiye kadar görülmemiş bir yoğunlukta güvenlik yetkilileri tarafından takibe uğradıklarını söyledi.

Sınır Tanımayan Gazetecilerin hazırladığı raporda ABD'nin, asker Manning'e 35 sene hapis cezası vermesi ve Edward Snowden'ı yoğun takibe almasının, onlar gibi bilgi sızdırabilecek kişileri korkutmak için yapıldığı belirtildi.

Basın özgürlüğü sıralamasında ABD ile birlikte İngiltere de 3 puan kaybederek 33. sıraya düştü. Son üç sırada ise Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre yeraldı. İlk üç sırada Finlandiya, Hollanda ve Norveç bulunuyor. Almanya, 180 ülkenin katıldığı sıralamada ilk ona girmeyi başaramadı ve 14. sırada yeraldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?