banner15

ABD'de başkan kim olursa olsun, damat Yahudi!

ABD'de seçimleri kim kazanırsa kazansın tarihte ilk defa başkanın yakın ailesinden biri Yahudi olacak, çünkü hem Clinton, hem de Trump'un damadı Yahudi...

ABD'de başkan kim olursa olsun, damat Yahudi!

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde sonuç ne olursa Beyaz Saray’da Yahudi bir damat olacak. Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve Demokratlar’ın adayı Hilalry Clinton’un eşi Chelsea Clinton Yahudi ile evli.

Böylece tarihte ilk kez Amerikan başkanının yakın ailesinde bir Yahudi bulunacak.

Başkan adaylarının Yahudi damatlarının bilgileri şu şekilde:

Jared Kushner

Eş: Ivanka Trump

Yaş: 35

Meslek: Kushner Properties CEO’su ve The New York Observer gazetesinin sahibi

Eğitim: Lise-Yeşiva, üniversite-Harvard (sosyoloji), Master-NYU

Evleri: Manhattan’ın yukarı doğu tarafında 10 odalı bir dairede oturuyorlar. Hangi apartman derseniz tabii ki Trump Park Avenue’da.

Ailesi: Baba Charles Kushner avukat ve emlak kralı. 2005’te illegal kampanya desteği, vergi kaçırma ve kayınbiraderini seks kasetiyle ifadesini değiştirmeye zorlamaktan iki sene hapis yattı.

Kampanyaya katkısı: Trump’ın AIPAC konuşmasını hazırladı. İsrail konularında tavsiyeler veriyor ayrıca gazetesinde Trump’ı destekliyor.

Yahudililiği: Manhattan’da Kehilath Jeshurun Ortodoks Sinagoga devam eden bir Yahudi. Kaşerut kurallarını uyguluyor ve çocuklarını Yahudi olarak yetiştiriyor.

Eşinin Yahudiliği: Ivanka Trump Ortodoks hahamı Haskel Lookstein’ın sinagogunda Yahudilik eğitimi alarak dinini değiştirdi. Kendisi Şabat ve kaşerut kurallarına dikkat ettiğini dile getiriyor.

Marc Mezvinsky

Eş: Chelsea Clinton

Yaş: 38

Meslek: Eaglevale Partners adlı yatırım bankası ve hedge fon kurucusu

Eğitim: Üniversite-Stanford (din ve felsefe), Master-Oxford

Evleri: Çift, 2013 yılında Manhattan’ın 26. Sokağında 10,5 milyon dolara satın alınmış şık bir dairede oturuyor.

Ailesi: Hem babası (80’lerde) hem annesi (90’larda) Demokrat milletvekili olarak Kongre’de görev aldı. Babası 10 milyon dolara varan dolandırıcılıktan 2003’te beş yıl hapse mahkum oldu.

Kampanyaya katkısı: Hillary Clinton’ın kampanyası ile ilgili herhangi bir eylemde bulunmuyor, siyasi olmayan etkinliklerde aile ile birlikte boy gösteriyor.

Yahudiliği: Muhafazakar bir sinagogun takipçisi; zaman zaman eşi Chelsea ile de sinagogda görünüyor. Kızını hem Yahudi hem Metodist geleneklere göre büyütüyor.

Eşinin Yahudiliği: Chelsea Clinton halen bir Metodist. Çift, Yale Üniversitesinden Haham James Ponet ve Methodist Rahip William Shillady  yönetiminde bir hupanın altında evlendi.

Kaynak: Salom.com.tr

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35