banner15

ABD'de bazı eyaletler sığınmacı kabul etmeyecek

ABD'nin bazı eyaletleri, artık Suriyeli sığınmacı kabul etmeyeceklerini açıkladı

ABD'de bazı eyaletler sığınmacı kabul etmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da düzenlenen saldırılar, canlarını kurtarmak için başka ülkelere gitmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların hayatını daha da zorlaştırmaya başladı. Saldırıların ardından ABD'de Texas, Arkansas, Indiana, Illinois, Louisiana, Alabama ve Michigan eyaletleri güvenlik endişesiyle Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini Beyaz Saray'a bildirdi. Göçmen kabul edilmesi konusu federal yönetimin yetkisinde olduğu için Beyaz Saray'ın bu açıklamalara nasıl cevap vereceği önem taşıyor. 

Michigan Valisi Rick Snyder, yaptığı açıklamada, eyalet olarak geçmişte çok sayıda göçmen kabul ettiklerini ve zengin bir kültüre sahip olduklarını kaydederek "Ancak bizim önceliğimiz eyalet sakinlerinin güvenliğini korumak" dedi. 

Texas Valisi Greg Abbott da ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiği açık mektupta, Texas'ın Suriyelilerin ABD içinde yerleştirilme programlarında yer alamayacağını belirterek "Ne siz ne de federal yetkililer Suriyeli sığınmacıların herhangi bir terör eylemine katılmayacaklarını garanti edebilirsiniz" ifadesini kullandı. 

ABD ekim ayında başlayan bütçe yılında 15 bin Suriyeli sığınmacı almayı taahhüt etmişti. 

Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırılarda 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada art arda düzenlenen saldırılar sonucu 7 saldırgan ölmüş, saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 08:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35