banner39

ABD'de beş polise hapis cezası

Katrina kasırgası sonrasında bir köprüde silahsız altı sivile ateş açıp, ikisini öldüren polislere hapis cezası verildi.

Amerika 05.04.2012, 16:47 05.04.2012, 16:47
ABD'de beş polise hapis cezası

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New Orleans polis teşkilatında eskiden görevli olan beş polis memuru, Katrina kasırgasını izleyen günlerde bir köprü üzerindeki silahsız altı kişiye ateş açıp ikisini öldürdüğü için hapis cezası aldı.

Robert Faulcon, Kenneth Bowen, Robert Gisevius, Anthony Villavaso ve Arthur Kaufman adlı beş polis memurunun aldığı cezalar altı ile 65 yıl arasında değişiyor.

BBC'nin haberine göre, polislerden dördü silahlı saldırıdan suçlu bulunurken biri de olayı örtbas etmekten suçlu bulundu.

Silahlı saldırıyı meşru kılmak için polis memurları olay sonrasında sahte raporlar düzenlemiş, deliller arasına silah eklemiş ve yalancı şahitler göstermişti.

Sözkonusu olay, Agustos 2005'teki Katrina kasırgası sonrasında yaşanan kargaşalı günleri takiben, 5 Eylül'de Danziger Köprüsü üzerinde gerçekleşmişti.

Sözkonusu polis memurları, köprü yakınlarında polise silahlı saldırı olduğunu bildiren telsiz çağrısı uyarınca olay yerine giden ekip içerisinde yer alıyordu.

Köprü üzerinde yürümekte olan silahsız altı kişiye ateş açarak iki kişinin ölmesine ve dördünün de yaralanmasına neden olmuşlardı.

Ölenlerden biri 17 yaşındaki James Brissette, diğeri ise 40 yaşındaki fiziksel ve zihinsel engelli Ronald Madison'du. Olayın açıklık kazanması beş yıl sürdü.

29 Ağustos 2005'te Amerika'nın güney doğusundaki Louisiana eyaletindeki New Orleans sahillerini vuran Katrina kasırgası, iyi bakım görmemiş su setlerini yıkarak kentin yüzde 80'inin su altında kalmasına neden olmuştu.

Büyük maddi hasarın yanında 1833 kişinin ölümüne, binlercesinin de yaralanmasına yol açan felakette bir milyondan fazla kişi evlerini bırakıp göç etmek zorunda kalmıştı.

Elektrik, su ve kanalizasyon sistemlerini yerle bir eden kasırganın ardından, çoğu siyahi kökenli olan kent halkına uzun süre yardım gitmemesi tepkilere neden olmuş ve yağmalama olayları başgöstermişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü