ABD'de bir ilk; para kadın patrona emanet!

Bir ay sonra Ben Bernanke'den devralması beklenen Janet Yellen'ın önündeki son engel de kalkmış oldu. Yallen, ABD tarihinde ilk kadın FED başkanı olarak tarihe geçecek

ABD'de bir ilk; para kadın patrona emanet!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Senatosu, Merkez Bankası başkanlığına aday gösterilen ilk kadın olarak tarihe geçen Janet Yellen'a onay verdi.

Böylece 1 Şubat tarihinde ipleri Ben Bernanke'den devralması beklenen Yellen'ın önündeki son engel de kalkmış oldu. Senato 56'ya karşı 26 oyla Janet Yellen'a desteğini açıkladı. Çok sayıda sandalye ABD'nin orta ve doğu bölgelerini etkisi altına alan olağanüstü soğuk hava nedeniyle boştu. Amerikan Merkez Bankası Fed'in 100 yıllık tarihinde başına ilk kez bir kadın geçecek.

Senato'dan çıkan sonuçtan memnuniyetini dile getiren Barack Obama, Janet Yellen'ı ''ekonomi ve mali konularda politika üretmenin temel nedeninin Amerikan işçisinin ve ailesinin hayatını, işini ve yaşam standartlarını iyileştirmek olduğunu bilen'' bir kişi olarak tanımladı.

Aslen New York'lu olan Janet Yellen, eski Amerikan Başkanı Bill Clinton'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin başkanığını yürütmüş ve California Üniversitesi, Berkeley kampüsünde ekonomi profesörlüğü yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 16:10
banner53
YORUM EKLE

banner39