banner39

ABD'de bir nesil siyahi; 'sosyal kayıp'...

ABD'de 1,5 milyon siyahi erkeğin çeşitli sebeplerle toplumsal hayattan uzak kaldığı ortaya çıktı. "Kayıp" olarak adlandırılan bu 1,5 milyon siyahinin bir kısmı erken yaşta ölmüş, bir kısmı ise hapse girmiş

Amerika 22.04.2015, 11:49 22.04.2015, 13:24
ABD'de bir nesil siyahi; 'sosyal kayıp'...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 1,5 milyon siyahi erkek çeşitli sebeplerle günlük hayattan kopuyor. Oranın en yüksek olduğu Ferguson'da erkeklerin kaybolmasından dolayı kadınların sayısı erkeklerin sayısının neredeyse iki katına çıktığı belirtiliyor. Ferguson'da hapiste olmayan her yüz siyahi kadın başına kaybolan (hapiste ya da ölmüş) 40 siyahi erkek düşüyor. 

New York Times'ta yayınlanan habere göre ABD'de 1,5 milyon siyahi erkek erken ölüm, hapse atılma gibi sebeplerle günlük hayattan "kayboluyor". Kayıp siyahi erkek sayısında New York başta geliyor. Kentte 25 ila 54 yaş aralığındaki 120 bin siyahi erkeğin bu sebeplerle kaybolduğu belirtiliyor. New York'u 45 bin kayıpla Chicago ve 30 bin kayıpla Philadelphia takip ediyor.

ABD genelinde hapiste olmayan her 100 siyah kadına 83 siyah erkek düştüğü belirtilirken, beyazlarda bu sayının 99 olduğu belirtiliyor. Oranın en düşük olduğu yerin ise 100 siyah kadına 60 siyah erkek düşen Ferguson olduğu kaydedilirken, bugün sokaklarda olması gereken 25-54 yaş arasındaki her 6 siyah erkekten birinin hapiste veya ölü olduğu vurgulanıyor.

ABD'DE 600 BİN SİYAHİ HAPİSTE

Araştırmayı yapan Texas Üniversitesi'nden sosyolog Becky Pettit sayıların çok yüksek olduğunu belirtirken, kaybolan siyahların güneyde kuzeye göre çok daha fazla olduğu söyleniyor. 25-54 yaş arasındaki 600 bin siyah erkeğin hapiste olduğu bilinirken, siyahlarda 12'de 1 olan hapsedilme oranının, siyah olmayan erkeklerde 60'da 1, siyah olmayan kadınlarda ise 500'de 1 olduğu aktarılıyor.

Bunun dışında 900 bin siyah erkeğin de erken öldüğü belirtilirken, ölüm sebeplerinin başında cinayet geliyor. Bunun yanısıra yine siyahi gençlerin ölüm nedenleri arasında, kalp ve solunum hastalıklarıyla birlikte siyah olmayanlara göre oranı çok yüksek olan "kazalar" geliyor. Bunların dışında ABD ordusunda gerçekleşen ölümlerde bir başka önemli etken.

KAYIPLARDAN DOLAYI EVLİLİK ORANLARI DÜŞÜYOR

Kayıpların büyük zarar oluşturduğu aktarılırken, kayıplar sebebiyle ailenin bozulduğu, evlilik oranlarının düştüğü, evlilik dışı çocukların sayısının arttığı da Chicago Üniversitesi'nden Kerwin Charles'ın araştırmasında görülüyor. Ayrıca bunun kadınların yalnız yaşamasına sebep olduğu da belirtiliyor.

Siyah erkeklerin kaybolmasının 20'inci yüzyılın ortasında artmaya başlayan bir olay olduğu söyleniyorken, 1990'lı yıllarda siyah erkeklerin ölüm oranının azaldığı, ancak bunun da hapse girmedeki artışla dengelendiği belirtiliyor. Son yıllarda hapse girme oranında da küçük azalışlar olsa da uzun bir süre daha aradaki farkın devam edeceği düşünülüyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?