banner39

ABD'de bir yıldır elektrik verilemeyen yerler var

ABD'de geçen yıl etkili olan Sandy kasırgasından sonra hala elektrik verilemeyen bölgeler var...

Amerika 29.10.2013, 11:02 29.10.2013, 11:02
ABD'de bir yıldır elektrik verilemeyen yerler var

ABD'nin doğu yakasında can kaybı ve yıkıma sebep olan  Sandy faciasının birinci yılında New Yorklular, doğal felaketler konusundaki eksikliklerini masaya yatırırken, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) geçen yıl  yaşanan Sandy felaketinde çok yetersiz kaldığı yönünde eleştirildi.

Barış Adacıkları Enstitüsü (PII) ev sahipliğinde gerçekleşen panelde, iklim değişikliği ve afet yönetimi üzerine tespitlerde bulunuldu.

Moderatörlüğünü Birleşmiş Milletler Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Daimi Gözlemcisi Narinder Kakar'ın yaptığı panelde, Columbia Üniversitesi Afete Hazırlık Ulusal Merkezi ve Dünya Enstitüsü Araştırmacısı Thomas Chandler FEMA Bölgesel Destek Merkezi (II) , Konut Hizmet Koordinatörü Andrew Martin,  Columbia Üniversitesi İklim Bilimcisi Meg Sutton ve Türkiye'den Kimse Yok Mu Derneği Başkan Yardımcısı Metin Çetiner konuşmacı olarak yer aldı.

Geçtiğimiz yıl ABD'nin doğu kıyısındaki eyaletlerde 92 Amerikalı'nın hayatına malolan ve 50 milyar dolardan fazla maddi hasara yol açan Sandy fırtınası sonrasında yaptığı faaliyetleri anlatan FEMA Bölgesel Destek Merkezi (II) , Konut Hizmet Koordinatörü Andrew Martin program sonunda dinleyecilerden en çok soruya muhatap olan konuşmacı oldu.

Çoğunlukla Manhattan'da yaşayan çevre sakinleri, FEMA'yı görevini tam olarak yerine getirmediği ve insanları felaket öncesi yeterince bilgilendirmediği yönünde eleştirirken, felaket esnasında kimi arayacaklarını, nereye gideceklerini bilemediklerini söyledi.

"POLİTİKACILAR, SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ"

Women Beyond Survival (Hayatta Kalmanın Ötesinde Kadın) isimli organizasyonun kurucusu Safiyya Sarkin, FEMA'nın Sandy fırtınasında beklenenin çok altında çaba sarfettiğini, bir yıl geçmesine rağmen hala elektriği olmayan mağdurların varlığının Amerika'nın bulunduğu pozisyonuna yakışmadığını söyledi.

Haiti depreminde de gönüllü olarak yer aldığını söyleyen Safiyya Sarkin,  aynı zamanda bir Sandy mağduru olduğunu belirtirken, FEMA ve politikacıları sorumluluklarını yerine getirmediğini şu sözlerle eleştirdi:

''New York Üniversitesi'nde birçok hasta elektrik kesintisi yüzünden hayatını kaybetti. Jeneratörler neden bodrum katlarda tutuldu. Bu sorumluluk şehrin belediye başkanına aittir. Neden New York'a jeneratör ve yakıtını taşıyan birçok kamyon sırf sendika üyesi olmadığı için geri çevrildi. FEMA yiyecek dağıtmanın ötesinde fazla bir şey yapmadı. Staten Island'a bugün hala elektriğin olmadığı yerler var. Evini kaybeden insanlara sadece 1200 dolar verildi, bu bir suçtur. Biz 10. dünya ülkesi miyiz yoksa gelişmiş bir ulus muyuz? Felakete hazırlık kadar, politikacıların yardımcı olma arzusu da çok önemli.''

Panelin son konuşmacısı Kimse Yok Mu Derneği  Başkan Yardımcısı Metin Çetiner ise doğal felaketlerde uluslararası insani yardım derneklerinin her nerede olursa olsun, insanların yardıma ihtiyacı olan bölgeye ulaşması ve orada aynı alanda faaliyet gösteren kurumlar ile işbirliği içinde yardım faaliyetlerine katılmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye'nin BM nezdinde tanınırlılığı olan ve 2010'dan bu yana BM organizasyonu ECOSOC'a üyeliği bulunan Kimse Yok Mu Derneği'nin  Başkan Yardımcısı Çetiner, Türkiye içindeki yardım faaliyetlerinin dışında, Asya ve Afrika ülkeleri dahil, dünyanın birçok yerinde yaşanan doğal afetlerde ihtiyaç sahibi insanlar ulaştıklarını, Haiti depreminde ise BM'ye bağlı OCHA (İnsani İşler Koordinasyon Ofisi) ile birlikte yardım organizasyonu düzenlediklerini belirtti.

Sandy felaketi sırasında New York'ta yaptıkları yardım faaliyetlerinden de bahsedern Çetiner, ''Bu sahada çalışan bir dernek olarak, uluslararası alanda partnerlik teklifleri alıyoruz. Sevindirici olan, Kimse Yok Mu olarak yaptığımız faaliyetlerin takdir görmesi. Dünyanın 103 ülkesinde faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu olarak varlığımızı BM nezdinde de hissettiriyoruz. Buradaki varlığımız Türkiye adına da bir artıdır. Ülkemiz adına bir şeyler yapmış olmaktan çok memnunuz'' dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?