ABD'de bütçe krizi çözülemedi

ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler, Obama'nın istediği mali fonların onaylanmasına engel oluyor.

ABD'de bütçe krizi çözülemedi

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'deki son bütçe görüşmesinden de eli boş ayrıldı. 

Obama, Kongre'den çıkışında Cumhuriyetçilere yüklenerek, ''Devleti kepenk kapattırmaya zorlamayın, bu affedilmez bir hata olur'' dedi. 

Geçtiğimiz Kasım ayındaki seçimlerde Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler, Obama'ya karşı sert muhalefet tavırlarından geri adım atmıyorlar. Kamu harcamalarının kısıtlanmasını savunan Cumhuriyetçiler, Obama yönetimini israfla ve devlete fazla maddi külfet getirmekle eleştiriyor. Hükümetin Eylül ayına dek faaliyetlerini sürdürmek için istediği mali fonlar, Kongre onayı bekliyor. Kongre liderleri ile dün bir araya gelen Obama, toplantı sonrasında ''anlaşmaya varmamamız için bir neden yok'' dedi. 

Beyaz Saray'dan çıkışında, Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner, çoğunluk durumundaki Cumhuriyetçilerin bütçede tasvip etmedikleri seçeneklere destek veremeyeceklerini söyledi. 

Müzakerelerin konusu; federal kuruluşların faaliyetlerini mali yılın sonuna dek sürdürmesi için gereken finansman paketi. 

Başkan Boehner, Cumhuriyetçilerin bütçede kısıtlamaya gidilmesini istediğini dile getirdi. 

Başkan Obama, Cumhuriyetçi seçilmişlere, ''Amerikan halkı bir an önce bu sorunun çözümünü istiyor, bu tür siyasi oyunları görmek istemiyor'' diye konuştu. 

Cumhuriyetçiler bütçede 61 milyar doları tutan bir kesinti istiyor. Demokratlar ise bu rakamın 33 milyar olabileceğini belirterek, ortada buluşma yöntemi ile sorunu çözme gayretinde. 

Federal bütçeye sağlanan geçiş finansman paketinin süresi Cuma günü dolacak. Bu zamana dek devlet kurumlara kaynak aktaramazsa, kurumların hizmet ve faaliyetlerini durdurması gerekecek. Bu durum da devletin kepenk kapatması anlamına geliyor. 

Ülkede devletin kepenk kapatması en son 1995 yılında yaşanmıştı. Jimmy Carter ve Ronald Reagan iktidarları döneminde tam 10 defa devlet yatırım faaliyetlerini askıya almak zorunda kalmıştı. 1870'de geçirilen bir yasaya göre bütçe onaylanmamışsa, olağanüstü bir hal olmadığı sürece, federal hükümet faaliyetlerini sürdüremiyor. 

Ulusal güvenlik, hava trafiği, yataklı hasta bakımı, acil servis, afet yardımı ve elektrik gibi hizmetler ise bu kapsamın dışında görülüyor.

KAYNAK: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 15:50
banner53
YORUM EKLE

banner39