banner15

ABD'de büyük petrol rezervi bulundu

ABD'li enerji şirketinden Apache Corporation, büyük bir petrol ve doğalgaz rezervi buldu

ABD'de büyük petrol rezervi bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li enerji şirketi Apache Corporation, ülkenin Teksas eyaletinin batısında büyük bir petrol ve doğalgaz rezervi bulduğunu duyurdu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Batı Teksas'ın "Alpine High" adı verilen bölgesinde, 3 milyar varil ham petrol ve 2,25 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin olduğu tahmin edilen bir sahanın bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu sahadaki jeolojik çalışmaların, sondajla yapılan araştırmaların ve testlerin iki yıldan uzun sürdüğü ifade edilirken, yaklaşık bin 242 kilometrekarelik alanın 400 milyon dolara satın alındığı bildirildi.

Şu ana kadar sahada 19 petrol kuyusu açıldığı ve bunlardan 9'unda sınırlı miktarda üretim yapıldığı kaydedilen açıklamada, gelecekte petrol sondajı yapmak üzere söz konusu alanda 3 bine yakın noktanın belirlendiği vurgulandı.

Açıklamada, Alpine High adlı bölgede petrol üretimini artırmak için şirketin, 2016 yılı sermaye harcamasını 200 milyon dolar artırarak, 2 milyar dolara çıkardığı ve bölgede yapılacak yatırım harcamasının, şirketin bu yılki harcama programının yüzde 25'ini oluşturacağı kaydedildi.

Apache Corporation İcra Kurulu Başkanı John J. Christmann IV, yaptığı açıklamada, Alpine High'da bulunan rezervlerin portföylerine katılmasıyla şirketin büyüme ve kar imkanlarının oldukça yükseleceğini bildirdi.

Açıklamadan sonra New York borsasında şirketin, hisse başına değeri yüzde 7'ye yakın arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre, dünyanın en büyük petrol havzası olarak bilinen Suudi Arabistan'daki Ghawar petrol sahasında kalan ham petrol rezervlerinin toplam 75 milyar varil olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 17:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35