banner39

ABD'de camiye giderken dövülen yaşlı adam ilk kez konuştu

Amerika'da camiye giderken gençler tarafından dövülerek hastanelik edilen yaşlı adam uzun tedavilerin ardından ilk kez gözlerini bugün açtı ve açıklama yaptı

Amerika 29.07.2016, 10:14 29.07.2016, 10:14
ABD'de camiye giderken dövülen yaşlı adam ilk kez konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York'ta yaşayan Mohamed Rasheed Han (Muhammed Raşit Han) isimli Müslüman bir adam geçen ay başında Queens İslam Araştırmaları Merkezi camiine bisikleti ile giderken üç genç çocuk tarafından saldırıya uğradı. Günlerce hastanede gözlerini açamayan Han'ın darbedildikten sonra sokak ortasında ölüme terkedildiği hastane yetkililerince açıklandı.

Kemikleri kırılan 59 yaşındaki Raşid Han, 01 Haziran tarihinde her gün gittiği yerel camii önünde 14 yaşındaki üç genç tarafından saldırıya uğradı. Sokakta yerde yatarken bulunan Raşid Han'ı yoldan geçen başka biri tarafından görülerek ambulans çağırılarak hastaneye kaldırılmış.

Raşid Han saldırıya uğradığı günden bu yana ilk kez açıklama yaptı. Gençlerin kendisini takip ettiğini Queens cami önünde yumruklarla saldırdıklarını söyledi. "Bir ara nefes alamadım sonra bayılmışım" dedi. Han, "Bölgemizdeki Müslümanlar çok iyi insanlar ve huzurlu bir hayatları var. Onların burda kimseyle sorunları yok" dedi.

Saldırganların ismi açıklanmamakla birlikte nefret suçundan dolayı haklarında soruşturma devam ediyor.

Amerika'da geçen ay da iki Müslüman Brooklyn cami önünde gençler tarafından dövülmüştü. Haziran ayında da Bronx'ta Muhammed Atique Ashraf isimli bir Müslüman camiye giderken saldırıya uğramıştı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi ve UC Berkley Merkezi tarafından yayınlanan raporda, ABD'de yükselen İslamofobi ve camilere yönelik saldırıların 2014-2015 yılları arasında yaklaşık
4 kat arttığını açıklandı. Anti-Defamation League (ADL) saldırganların bulunması için 2 bin 500 dolar ödül verileceğini ilan etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?