banner39

ABD'de Demokratlar'ın başkanlığına Müslüman aday

ABD'de Temsilciler Meclisine seçilen ilk Müslüman olan Ellison, Demokrat Parti Başkanlığı için adaylığını resmen açıkladı

Amerika 15.11.2016, 08:54 15.11.2016, 08:54
ABD'de Demokratlar'ın başkanlığına Müslüman aday

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD kongresinin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisine seçilen ilk Müslüman olan Minnesota Vekili Keith Ellison, Demokrat Parti Başkanlığı için adaylığını resmen açıkladı.

Demokrat vekil Ellison, Demokrat Parti başkanlığı için yarışacağını, yazılı bir açıklama yaparak resmen ilan etti.

Açıklamasında, "Sıradan insanların gücünü alıp onların sorunlarını çözmek için mücadele ettiğimiz zaman Demokrat Parti kazanacaktır." ifadelerini kullanan Ellison, partideki en güçlü isimlerden biri olarak gösteriliyor.

2006 yılında Minnesota eyaleti 5. seçim bölgesinden Temsilciler Meclisine giren ve bu yönüyle "ilk Müslüman Kongre üyesi" unvanını elinde bulunduran Ellison, Minnesota'dan seçilen ilk siyahi vekil olarak da biliniyor.

ABD Başkanlık yarışında Demokrat Parti adaylığı için ön seçim sürecinde mücadele eden Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD Kongresinin ilk Müslüman üyesi Keith Ellison’ın Demokrat Parti başkanı olması için kişisel web sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmıştı.

Müslümanların ABD siyasetinde etkin olması gerektiğini belirten Ellison, konuşmalarında “Biz Müslümanların bu ülkeye kazandıracağı çok fazla değer var.” mesajı vermişti.

Demokrat Parti Başkanlığı için yarışan diğer isimler arasında, başkanlık yarışındaki aday adaylarından eski Maryland Valisi Martin O'Malley ile Clinton'un Başkan Yardımcısı adayı olarak gösterdiği Virginia Senatörü Tim Kaine gibi isimlerde yer alıyor.

8 Kasım'da yapılan 58. başkanlık yarışını Cumhuriyetçi Donald Trump'a kaybeden Demokratlar, yeni dönemde parti yönetiminde bazı değişiklikler yapabileceklerinin sinyalini veriyorlardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?