banner15

ABD'de doktorlar işkenceye yardım etti

ABD'de hazırlanan bağımsız bir rapor, orduya bağlı çalışan doktor ve hemşirelerin, zanlılara karşı "işkence ve insanlık dışı muameleye" yardım ettiğini belirtiyor

ABD'de doktorlar işkenceye yardım etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'de hazırlanan bağımsız bir rapor, orduya bağlı çalışan doktor ve hemşirelerin terör zanlılarına karşı kötü muameleye ortaklık ettiğini belirtiyor.

Rapor, tutuklulara yönelik "işkence ve zalim, insanlık dışı ve küçük düşürücü muameleye" sağlık görevlilerinin yardım ve iştirak ettiğini ifade ediyor.

BBC'nin aktardığı rapor, askeri, sağlık, etik ve hukuk alanlarında uzman kişilerden oluşan bağımsız bir kurul tarafından hazırlandı.

CIA ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon rapordaki bulguları reddetti.

İki yıl süren araştırma, Tıp Enstitüsü ve George Soros'un finanse ettiği Açık Toplum Vakfı tarafından yürütüldü.

Rapor, sağlık görevlileri ile ordu arasındaki danışıklı dövüşün ABD'ye yönelik 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan'da, Guantanamo Körfezi'nde ve CIA'nin gizli gözlatı merkezlerinde başladığını ifade ediyor.

Raporun yazarlarından Leonard Rubenstein, BBC'ye yaptığı açıklamada, raporun "Guantanamo ve başka yerlerdeki tutuklu tacizinin ve işkencenin tıp dünyası için bıraktığı mirası" ortaya koyduğunu belirtti.

Rubinstein, "Savunma Bakanlığı ve CIA'nin, sağlık görevlilerinin tutuklu tacizine katılımını kolaylaştırmak için temel etik standartlarda değişikliğe gittiğini ve bu çarpıklıkların hâlâ devam etmekte olduğunu gördük." dedi.

'Zorla besleme'

Raporda, tutukluların su altında tutularak havasız bırakılmaları yöntemi ile sorgulanması gibi bazı uygulamalara yasak getirildiği halde, sağlık görevlilerinden, Guantanamo'dakiler de dahil olmak üzere tutukluları zorla beslemelerinin beklendiği belirtiliyor.

John Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu'nda İnsan Hakları ve Kamu Sağlığı eğitimcisi olan Rubenstein, "Örneklerden biri, doktorların, Dünya Tıp Derneği ve Amerikan tıp gruplarının etik standartlarını ihlal edecek şekilde tutukluları zorla sandalyelerde tutup zorla beslemesidir." dedi.

"Bir diğer örnek de sorguda kullanmak amacıyla, zanlıların zayıflıklarını tespit etmek üzere sağlık görevlilerinin sorgulamalara katılmasıdır."

Rapor, ABD Senato İstihbarat Komitesi'ni, gözaltı merkezlerindeki tıbbi uygulamalar konusunda soruşturma açmaya çağırdı.

Pentagon sözcüsü Todd Breasseale, tutukluların bakımı ile ilgili eleştiride bulunanların hiçbirinin tutuklulara, onların sağlık kayıtlarına ya da Guantanamo prosedürlerine ulaşmalarının sözkonusu olmadığını ifade etti.

Sözcü, Guantanamo'da çalışan doktor ve hemşireleri "dört dörtlük profesyoneller" olarak tanımladı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48