banner39

ABD'de e-diplomasi devrimi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kurulan internet üzerinden diplomasi biriminde 150'si tam zamanlı, 900'ü yarı zamanlı olmak üzere 1050 "e-diplomat"ın çalıştığı belirtildi

Amerika 28.03.2012, 17:25 28.03.2012, 17:25
ABD'de e-diplomasi devrimi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, diplomasi alanında interneti yoğun olarak kullandığı ve bu amaçla oluşturulan "e-diplomasi" adlı birimde, 1050 kişinin çalıştığı bildirildi.

Merkezi Avustralya'da bulunan düşünce kuruluşu "Lowy Instute"ın hazırladığı raporda, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, internetin diplomatik amaçlarla kullanımını öngören bir birim oluşturduğu ve bu birimde 150'si tam zamanlı, 900'ü yarı zamanlı olmak üzere 1050 "e-diplomat"ın çalıştığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın, e-diplomasi alanında dünya lideri olduğunun ifade edildiği raporda, bu uygulamanın dış politikada devrim anlamına geldiği kaydedildi.

E-diplomasinin bazı alanlarda devletin işleyiş biçimini değiştirdiğine işaret edilen raporda, Dışişleri Bakanlığı'nın, internet üzerinden küresel bir medya imparatorluğunu yönettiği tespitine yer verildi. Raporda, "e-diplomasi" ile ABD'nin, en yüksek tirajlı 10 gazetesinin ulaştığından daha geniş bir kitle ile temas kurulabildiği bildirildi.

Raporda, kullanılan yeni teknolojinin, büyükelçilikler arasındaki iletişim, afet durumlarında koordinasyon, internet özgürlüğünün desteklenmesi, hatta siyasi planlama alanlarında kullanıldığı belirtildi.

 

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?