ABD'de en hızlı büyüyen Müslüman topluluk Hispanikler

ABD'de sayıları en hızlı artan Müslüman grup Hispanikler... Ülkedeki Müslümanların yüzde 4'ü Hispaniklerden oluşuyor

Amerika 03.07.2015, 14:39 03.07.2015, 15:20
ABD'de en hızlı büyüyen Müslüman topluluk Hispanikler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de son yıllarda Hispanik Müslümanların sayısı sürekli artıyor. Ülkede doğan her 10 çocuktan biri, Müslümanların ise yüzde 4’ünün Hispanik olduğu belirtiliyor.

Pew tarafından yapılan son araştırmada Hispanik ABD’li Müslümanlar konu alındı. Hispaniklerin Müslüman olma eğilimini inceleyen araştırmaya göre Amerika'da yaşayan Hispanik vatandaşlar ve İslam arasındaki ilişki bugüne kadar üç dalga şeklinde ilerledi.

Chicago Üniversite'sinde yapılan araştırmaya göre 1980-1990 arası gelişen ilk dalga siyahi insanlardan etkilenip İslam’ı seçen Hispaniklerden oluşuyor. İkinci dalganın ikiz kulelere düzenlenen saldırılar ile beraber İslam’a artan ilgiden kaynaklandığı düşünülüyor.

Üçüncü dalganın ise sosyalleşme temelli olduğu rapor ediliyor. Araştırma şirketine göre, Hispanik Müslümanların kurduğu çeşitli organizasyonlar sayesinde oluşan sosyalleşme ve kaynaşma ortamı da üçüncü dalgayı oluşturdu.

Florida eyaletinde yaşayan Hispanik bir Müslüman avukat olan Wilfredo Ruiz, “Araplarla aramızda çok eski zamanlara dayanan ortak bir geçmiş var. İspanyolcaya Arapçadan geçmiş dört bin kelime bulunuyor. Bu malesef öğretilmiyor, geçmişimizi bizden saklamaya çalışıyorlar" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?