banner39

ABD'de 'Ermeni olayları' protestosu

ABD'deki Türk dernekleri Ermeni diaspoarasının iddialarına karşı miting düzenledi

Amerika 27.04.2014, 10:11 27.04.2014, 10:11
ABD'de 'Ermeni olayları' protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York'taki Times Meydanı'nda ''Ermeni Soykırım Yalanına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma'' mitingi düzenlendi.

42’nci Sokak ve 7’nci Cadde arasındaki alanda yapılan mitinge, Tennessee Teknik Üniversitesi’nden siyasi bilimler profesörü Prof. Dr. Michael Gunter de katılarak bir konuşma yaptı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) üyesi Genç Türkler (Young Turks) derneğinin düzenlediği mitinge, ''Turkish American Security Foundation'' (TASFO), NY Azerbaycan Derneği, Amerika Azerbaycan Derneği, Türk-Azerbaycan Kardeşlik Grubu ve Amerika Şehit ve Gazi Yakınları Derneği ile Kıbrıs ve Kırım-Tatar Türkleri de mitinge bayraklarıyla katılarak destek verdiler.

Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen de New York ve civarında yaşayan Türk toplum temsilcileriyle birlikte, mitingin katılımcıları arasında yer aldı.

Sırasıyla Amerikan milli marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitingde Ermeni terör örgütü ASALA'nın şehit ettiği Türk diplomatları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk toplum temsilcileri birer konuşma yaptılar.

"SADECE ERMENİLER ACI ÇEKMEDİ"

Genç Türkler Derneği Başkanı Tulga Tekman, Ermeni diasporasının 99 yıldır aynı yalanları söylediğini ve artık bu yalanlara son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkler konusunda araştırmalar yapan Prof. Dr. Michael Gunter de acıların yaşandığını ancak olayın Ermeni Soykırımı olarak nitelendirilemeyeceğini ve Türklerin de katliamlara uğradığını bildirdi.

Toplantıda konuşan TADF Başkan Yardımcısı Gökhan Gelişen ise 1. Dünya Savaşı sırasında, 40'tan fazla ülkenin ve Ermeniler gibi etnik toplulukların milliyetçilik adı altında kendi toprak parçaları için silahlandığını ifade ederek, sadece Ermenilerin bu savaşta acı çekmediğini söyledi. Gelişen, 5 milyondan fazla Müslüman Osmanlı'nın da savaş sırasında can verdiğini kaydetti.

ABD'de Ermeni diasporasının bir bölümünün desteğini alan, bazı Ermeni sivil toplum kuruluşları, okullardan kütüphanelere, yerel yönetimlerden ABD Kongresi'ne kadar sözde soykırım iddialarının ABD'de resmi olarak kabulü konusunda yoğun faaliyetlerde bulunuyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?