banner39

ABD'de fakirlik giderek artıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde fakirlerin sayısı giderek artıyor, 51 Milyon kişinin sağlık sigortası yok

Amerika 17.09.2010, 14:48 17.09.2010, 16:53
ABD'de fakirlik giderek artıyor

Dünya Bülteni – Haber Merkezi

Dünyanın süper gücü Amerika Birleşik Devletleri, bir yandan silah alımı için en çok para harcarken ülkede her yedi kişiden biri olmak üzere, fakirlik sınırı altında yaşayan insan sayısı 2009’da 43,7 Milyon olarak tesbit edilmişti. Bugün ise yaklaşık 51 Milyon kişinin sağlık sigortası yok.

Washington İstatistik Dairesi’nin bildirdiğine göre toplam nüfusun yüzde 14,7’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Yoksulluk oranı 51 yıldan bu yana Amerikan tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Uzmanlar yoksulluğun nedeninin bir türlü çare bulunamayan işsizlik olduğunu kaydettiler.

Yoksullukla birlikte sağlık sigortası olmayan Amerikalıların sayısı da bu yıl 50 Milyon sınırını aştı. Yeni sağlık reformuna göre her Amerikalının sağlık sigortası olmak zorunda. Ancak devletin maddi imkanı yeterli olmayanlara sağlık sigortası imkanı sağlayabilmesi için birkaç yıla ihtiyacı olduğu belirtildi.

Amerika’da en çok yoksulluktan etkilenenler Afroamerikalı ve Latin Amerika kökenli olanlardan oluşuyor. Bunlar arasındaki fakirlik oranı yüzde 25’lerde seyrediyor. Yani beyazlara göre iki misli daha fazla. Amerikan istatistikçilere göre yıllık geliri 22.000 Doların altında kalan dört kişilik bir aile yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?