ABD'de fast food çalışanlarından protesto

Fast food işçileri, ücretlerinin artırılması için gösteri yaptı

ABD'de fast food çalışanlarından protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de, fast food (hazır yemek) işçileri ücret artış talebiyle ülkenin yaklaşık 60 kentinde protesto gerçekleştirdi.

Makul ücret talebiyle işverenlerle masaya oturabilecek bir sendika isteyen fast food işçilerinin yaklaşık bir yıl önce başlattığı kampanya, ülkenin en geniş katılımlı protestolarından birine dönüştü.

Asgari ücretli diğer sektör çalışanlarının da desteklediği fast food işçileri, Mc Donald's, Burger King, KFC, Wendy's ve Taco Bell gibi zincir restoranların önlerinde ortalama 8,94 dolar olan saatlik ücretlerinin 15 dolara yükseltilmesini talep etti.

Eylemler sırasında söz konusu restoranların eksik personelle hizmet vermeye devam ettikleri ancak Milwaukee, Detroit ve St. Louis'de bazı restoranların çalışanların gösterilere katılması nedeniyle kapandığı belirtildi.

SEKTÖRDE 3,5 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

New York'taki protesto ise Union Meydanı'nda yapıldı. Meydanı dolduran eylemcilere, bazı New York belediye başkan adayları, sanatçılar, aktivistler ve Wall Street'i İşgal Et oluşumu destek verdi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri yaklaşık 1,5 saat sürdü. Protesto sırasında, "Ne zaman savaşırsak kazanırız", "Yaşanabilir bir ücret" ve "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı. Taşıdıkları pankartların dikkat toplaması için farklı kostüm ve aksesuvarlar kullanan eylemciler renkli görüntüler oluşturdu.

ABD'de fast food sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişi çalışıyor. Asgari ücretin saatinin 7,25 dolar olduğu ülkede fast food çalışanları ortalama 8,94 dolar kazanıyor. Fast food sektörü yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık bütçeye sahip.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 09:46
banner53
YORUM EKLE

banner39