banner39

ABD'de görme özürlülere silah ruhsatı

ABD'nin Iowa eyaletinde, ileri derecede görme özürlüler, silah ruhsatı alma hakkı elde etti.

Amerika 09.09.2013, 23:16 09.09.2013, 23:16
ABD'de görme özürlülere silah ruhsatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Iowa eyaletinde, görme özürlüler, silah ruhsatı alma hakkı elde etti. Iowa’da, eyalet yasalarında 2011 yılında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesinden sonra yetkililer, görme özürlülere kamusal alanda silah ruhsatı vermeye başladı. Yasalara göre yetkililerin, görme özürlülerin kamusal alanda silah taşıma haklarını reddetme yetkisi bulunmuyor.

Iowa'daki Polk, Jasper, Kossuth ve Delaware bölgelerindeki yetkililer, ileri derecede görme bozukluğu olan ve 21 yaşını tamamlayanlara silah ruhsatı vermeye başladıklarını açıkladı.

Iowa Engelli Hakları Derneği'nden Jane Hudson, görme engellilerin hukuki olarak silah taşıma haklarının engellenmesinin, Amerikan Engelliler Yasası'na aykırı olduğunu söyledi. Federal yasalar eyaletlerin, talepleri reddetmeden önce bireylerin durumlarını analiz etmelerini gerektiriyor. Hudson, görme özürlülerin araba süremiyor olmalarının atış poligonuna gidemeyeceği ve hedefi göremeyecekleri anlamına gelmediğini ifade etti.

Öte yandan görme özürlülere silah ruhsatı verilmesi, tartışmalara neden oldu.

Görme özürlülere ruhsat verilmesini destekleyenler, “Görme özürlülere silah ruhsatı verilmesi garip gelebilir ancak hukuki olarak bu insanların haklarını görmezden gelemeyiz” derken, karşı çıkanlar ise “Görmeyen veya az gören insanlara silah ruhsatı verilmemeli. Az gören bile olsa silah kullanmamalıdır” diyor.

Amerika’da bazı eyaletlerde ise silah ruhsatı için başvuranlardan, görme kabiliyetlerini sürücü lisansı veya doktor onayı ile kanıtlanması isteniyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?