banner39

ABD'de Gülen dosyasına altı savcı

Bakan Bozdağ ve ABD'li mevkidaşının görüşmesinden sonra Gülen'in iadesi için altı savcı görevlendirildi

Amerika 29.10.2016, 11:27 29.10.2016, 11:42
ABD'de Gülen dosyasına altı savcı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ve ABD adalet bakanlarının Gülen’in iadesi hakkında yaptığı görüşmenin ardından, dosya için altı savcı görevlendirildiği belirtiliyor.

İki bakanın görüşmesiyle ilgili Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış'a konuşan Türk ve Amerikalı kaynaklar, Ankara’nın siyasi gerekçelerle, Washington’ın ise teknik gerekçelerle yargı sürecinin başlamasının ABD Başkanı Barack Obama’nın görevden ayrılacağı ocak ayından sonraya sarkacağı görüşünde olduğunu aktardı.

ABD’li bir kaynak ise yönetimin üzerinde durduğu en önemli konunun Gülen hakkındaki iade talebi ya da geçici tutuklama isteğini mahkemede savunacak Amerikalı savcıların hazırlığı olduğunu belirtti.

Lynch, toplantıda Türkiye’nin ABD’ye 10 Eylül’de ilettiği, iki ülke arasında 1981’de imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının 10. maddesine göre Gülen’in geçici olarak tutuklaması yönündeki talebine hangi süre zarfında karşılık vereceğine açıklık getirmemişti.

ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi, normalde bu tür iade dosyalarına iki savcı bakıyorken, Gülen dosyası için altı savcı görevlendirildiğini belirterek, Amerikan tarafının konuya verdiği öneme vurgu yaptı. ABD’li kaynak, bu tür iade taleplerine bağlı geçici tutuklama taleplerinde delil şartı daha düşük bir seviyede tutuluyorken, konunun siyasi yönü nedeniyle bu dosyada standartların daha yukarıda tutulmasının normal olacağını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?