ABD'de hapishaneler siyahlarla dolu

ABD'de 17 yaşındaki siyah genci öldüren beyaz Zimmerman'ın serbest bırakılması, gözlerin bir kez daha ülkede siyahların adli siciline çevrilmesine sebep oldu

Amerika 15.07.2013, 10:06 15.07.2013, 16:19
ABD'de hapishaneler siyahlarla dolu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren Hispanik George Zimmerman'ın serbest bırakılması, gözlerin bir kez daha ülkede yaşayan siyahların adli siciline çevrilmesine sebep oldu. Zira yaşanan her olayda adeta potansiyel suçlu olarak görülen ABD'deki 6 milyon siyah gencin adalet sistemi içindeki yeri giderek kötüleşiyor. Ülkede gerçekleştirilen araştırmalar da bu durumu gözler önüne seriyor.

İstatistiklere göre 2001'de doğan siyah bir erkeğin ömrünün bir kısmını hapishanede geçirme ihtimali yüzde 32...

Büyük Amerikan şehirlerindeki genç siyahların yüzde 80'inin adli sicil kaydı var.

Uyuşturucu kullanan siyahlar, uyuşturucu kullanan beyazlardan dört kat daha fazla hapse giriyor.

Siyahlar yedi eyalette uyuşturucu suçundan hapse gönderilen mahkumların yüzde 80'ini oluşturuyor.

Siyah öğrenciler beyaz öğrencilere göre üç buçuk kat daha fazla okuldan atılıyor ya da kayıtları donduruluyor. Siyah öğrencilerin neredeyse beşte biri okuldan atılma cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

Çocuk mahkemesine sevkedilen siyahlar, beyazlardan çok daha fazla hüküm giyiyor. Aynı şey yetişkin mahkemelerinde de geçerli... Siyahlar genç tutuklamalarının yüzde 28'ini, çocuk mahkemelerine sevk edilenlerin yüzde 30'unu, gözaltıların yüzde 37'sini, ceza mahkemelerine sevk edilenlerin yüzde 35'ini ve yetişkin hapishanelerindeki mahkumların yüzde 58'ini oluşturuyor.

Hatta şu an ABD'de hapis yatan siyahların oranı, Güney Afrika'daki ayrımcı apartheid rejiminin zirve yaptığı dönemdeki istatistiklerden bile daha yüksek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?