banner15

ABD'de hava üssüne silahlı saldırıya hem onay hem red

Maryland'deki Andrews Hava Üssü'nde silahlı saldırgan alarmı verildi. ABD Savunma Bakanlığı, askeri üste silahlı saldırgan olduğunu önce doğruladı sonra hatalı alarm diyerek yalanladı.

ABD'de hava üssüne silahlı saldırıya hem onay hem red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Maryland'de bulunan hava üssünde ateş açan saldırganın olduğu bildiriliyor...Hava üssü Beyaz Saray'a yarım saat uzaklıkta bulunuyor.

Reuters'ın haberine göre personele bölgede sığınmaları söylendi. ABD Savunma Bakanlığı, askeri üste silahlı saldırgan olduğunu doğruladı.

Hava üssünde silahlı bir saldırgan sebebiyle giriş çıkışlar kapatıldı. ABD Başkanlık uçağı Air Force One da bu üste bulunuyor.

Üssün Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre silahlı saldırı Malcolm Grow Tıbbi Tesisi'nde devam ediyor ve ilk müdahale ekipleri olay yerine ulaştı.

Askeri Tıp Tesisi'nin içinde gerçekleşen olayın yerel saatle sabah 09.00 sularında meydana geldiği belirtildi.

Olayla ilgili Twitter hesabından yapılan açıklamada, üssün programında 'aktif silahlı saldırgan' egzersizi olduğu ancak gerçek bir silahlı saldırgan olayının rapor edildiği aktarıldı. Andrews Hava Üssü, dünyanın en sıkı korunan hava üslerinden biri olarak biliniyor.

Operasyon sürerken, bölgeden aktarılan görüntülerde, en az üç kişinin kamuflaj kıyafetleri ve kasketlerle, bölgede köpekler eşliğinde yürüdüğü görülüyor.

Öte yandan CBSNEWS'in aktardığına göre içeride bir silahlı saldırganın olmadığı, tatbikattan dolayı yanlış anlaşılma yaşandığı iddia edildi.

ABD Savunma Bakanlığı da Andrews Hava Üssü'nde aktif bir silahlı saldırgan olduğunu doğrulamıştı. Saldırı ihbarının ardınan Ohio eyaletine gitmek üzere olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın seyahatini ertelediği bildirildi.

Andrews Askeri Hava Üssü'nün resmi Twitter hesabında, "Üste 'herşey temiz', Malcolm Grow Tıp Tesisi dışında" yazılması ise kafaları tekrar karıştırdı. 

ABD medyası da üste önceden planlanmış bir tatbikatın yanlış anlaşıldığını, alarmın bu yüzden verildiğini duyurdu. Üste bulunan Malcolm Grow Tıbbi Tesisi’nde bir kişinin tatbikat için silahlı şekilde dışarıda bulunan iki kişinin saldırgan olduğunu düşünerek yetkililere haber verdiği, alarmın da bu nedenle verildiği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35