ABD'de hava yolu şirketine 'Müslümanlara ayrımcılık' davası

American Airlines aleyhine, Müslümanlara ayrımcılık yaptığı iddiasıyla 9 milyon dolarlık tazminat davası açıldı

ABD'de hava yolu şirketine 'Müslümanlara ayrımcılık' davası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin New York kentinde 4 Müslüman, uçaktan indirilmeleri gerekçesiyle hava yolu şirketi American Airlines aleyhine 9 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Hafta sonu 6 arkadaşıyla Kanada'nın Toronto şehrinden New York'a gitmek üzere bindikleri yolcu uçağından indirilen 4 Müslüman, yaşadıkları ayrımcılığı mahkemeye taşıdı.

Brooklyn'in Brighton Beach semtinde ikamet eden söz konusu 4 kişi, federal mahkemeye yaptıkları başvuruda, hava yolu firmasından ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 9 milyon dolar manevi tazminat talep etti.

4 kişi, başvuru dilekçelerinde, uçuş görevlisinin pilotun tedirgin olduğu gerekçesiyle kendilerini uçaktan indirdiğini, bu ayrımcılık ve kötü muamele dolayısıyla büyük duygusal ve psikolojik zarar gördüklerini bildirdi.

Davacı 4 kişi, yaptığı açıklamada, 11 Eylül'den sonra Müslümanlara karşı ırkçı yaklaşımları duyduklarını ancak başlarından geçen olaya kadar hiçbirine şahit olmadıklarını belirtti.

Davacılardan Shan Anand ve Faimul Alal, uçakta anormal herhangi bir hareketlerinin olmamasına rağmen, uçuş görevlisinin kendilerine inmeleri gerektiğini söylediğini aktardı. "Bize, size ait eşyalarınızı alın ve uçaktan inin denildi" ifadesini kullanan Anand, bu sırada herkesin kendilerine baktığını ve bunun uygun bir söyleme şekli olmadığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 08:13
banner53
YORUM EKLE

banner39