banner39

ABD'de iki aday ilk kez karşı karşıya geldi

ABD'de seçimler öncesi Clinton ve Trump başkanlık münazarasında bir araya geldi

Amerika 27.09.2016, 08:09 27.09.2016, 12:27
ABD'de iki aday ilk kez karşı karşıya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Demokratların adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, 8 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi ilk defa televizyondaki bir tartışma programında teke tek karşılaştı. CNN anketine göre, 100 milyon kişinin izlediği tahmin edilen münazaranın galibi Clinton oldu.

Clinton (68) ile Trump (70) arasındaki başkanlık yarışının şaşırtıcı derecede çekişmeli geçmesi ve iki adayın tarzlarındaki farklılığın beklenmedik sonuçlar doğurması ihtimali nedeniyle, seçimlerin altı hafta öncesine denk gelen canlı yayın münazarasına olan ilgi yoğundu.

New York'taki Hofstra Üniversitesi'nde yapılan ve yaklaşık 1 saat 35 dakika süren münazara, daha çok ekonomi ve terör örgütü DAEŞ ile mücadele konularına yoğunlaştı. Trump'ın daha sinirli göründüğü münazarada, Clinton'ın rakibine göre daha kontrollü ve sakin kaldığı yorumları yapıldı.

CLINTON: KÜRT ORTAKLARIMIZI DESTEKLEYECEĞİZ

Clinton, DAEŞ ile mücadele konusunda konuşurken, söz konusu terör örgütüne yönelik hava saldırılarını yoğunlaştıracaklarını söyledi ve ekledi: "DAEŞ'i bilfiil Rakka'dan çıkarabilmek için Arap ve Kürt ortaklarımızı destekleyeceğiz."

"VERGİ BEYANINDA BULURUM AMA..."

Münazarada Clinton, Trump'tan teamüle uyarak vergi beyanında bulunmasını istedi. Clinton, "Hiçbir zaman açıklayacağına inanmıyorum. Çünkü sakladığı bir şeyler var" dedi. Trump ise Clinton'ın dışişleri bakanıyken özel e-posta hesabı kullanmasına atıfta bulunarak, "Silinen 33 bin e-postayı açıklarsa, ben de vergi beyanında bulunurum" diyerek karşılık verdi.

CNN ANKETİNE GÖRE CLINTON 'KAZANDI'

CNN/ORC anketine katılanların yüzde 62'si münazarayı Clinton'ın kazandığını düşünüyor. Ankete göre yüzde 27 ise münazarada Trump'ın ağır bastığı görüşünde.

OBAMA'NIN ABD DOĞUMLU OLMADIĞI İDDİASI

Münazarada Clinton, yaklaşık iki hafta öncesine kadar Obama'nın ABD dışında doğduğunu öne süren ancak daha sonra bu tezinden vazgeçen Trump'ın söz konusu iddiasını gündeme getirdi.

Clinton, Cumhuriyetçi rakibi için "Irkçı faaliyetlerde bulunma konusunda uzun bir sabıkası var" dedi ve bunun ilk Afrika kökenli ABD başkanına yönelik "çok incitici" bir yalan olduğnu söyledi.

Trump bu konudaki duruşunda yaptığı değişiklik sorulduğunda ise daha büyük, daha önemli konulara odaklanmak istediğini savundu.

MÜNAZARADAN ÖNE ÇIKAN İFADELER

- Trump, "Hillary'nin tecrübesi var. Ama kötü tecrübe" dedi.
- Trump, "Tüm müttefiklerimize yardım etmek istiyorum. Ama milyarca dolar kaybediyoruz. Dünyanın polisi olamayız. Dünyadaki tüm ülkeleri koruyamayız" diye konuştu.
- Trump “Tüm yetişkin hayatın boyunca DAEŞ’le savaşıyorsun” diyerek Clinton ile alay etti.
- Trump Clinton’ın “başkanlık yapacak mizaçta olmadığını” söyledi.
- Clinton özel bir elektronik posta sürücüsü kullanmasını ‘hata’ olarak tanımladı ve bunun hiçbir bahanesi olmadığını söyledi.
- Trump, Afrika kökenli Amerikalıların ABD’de “bir cehennemde” yaşadığını belirtti.
- Trump polisin siyahları vurması konusunda çözümün hukukun üstünlüğü ve asayişi sağlamak olduğunu ifade etti.
- Clinton ceza yasalarında reforma gideceğini söyleyip “maalesef, ırk sıklıkla çok şey belirliyor” dedi.

"DEMOKRAT" DEDİ, CUMHURİYETÇİ ÇIKTI

ABD'de birçok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlanan münazaranın moderatörlüğünü ünlü gazeteci Lester Holt yaptı. Münazaradan önce Trump'ın, NBC Gece Haberleri programının sunuculuğunu yapan 57 yaşındaki Holt hakkında söylediği sözler tartışma yaratmıştı. Cumhuriyetçi aday Trump, "Lester bir Demokrat. Bu düzmece bir sistem. Bunların hepsi Demokrat. Bu çok adaletsiz bir sistem" demişti. Ancak Trump'ın bu sözlerinin ardından Holt'un Cumhuriyetçi Parti'ye kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?