banner39

ABD'de ilk kez bir Müslüman federal yargıçlığa aday

ABD Başkanı Obama, Pakistan asıllı Müslüman yargıç Abid Riaz Qureshi'yi, başkent Washington DC federal yargıçlığı için aday gösterdi

Amerika 08.09.2016, 10:19 08.09.2016, 10:19
ABD'de ilk kez bir Müslüman federal yargıçlığa aday

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan yargı tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Abid Riaz Qureshi isimli bir Müslümanı, başkent Washington DC federal yargıçlığı için aday gösterdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Obama'nın, Pakistan doğumlu Qureshi'yi Washington DC federal yargıçlığına aday göstermekten memnuniyet duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın, "Bay Qureshi'yi bölge mahkemesine aday göstermekten memnuniyet duyuyorum. Onun, Amerikan halkına doğruluk ve adalete bağlılık üzere hizmet edeceğinden eminim." şeklindeki sözlerine yer verildi.

Daha önce Maryland eyaletinde yargıçlık yapan Qureshi'nin ismi bir süredir Washington DC federal yargıçlığı için geçiyordu.

SENATO ONAYI GEREKİYOR

Ancak Qureshi'nin görevine başlayabilmesi için önünde Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato engelini geçmesi gerekiyor. Son aylarda Obama'nın yargı ile ilgili gönderdiği hemen hiçbir yasa teklifini onaylamayan Senato'nun ilk Müslüman federal yargıç adayı Qureshi'yi onaylayıp onaylamayacağını zaman gösterecek.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, başkanlığının son aylarına giren Obama'nın bu tür bir adımının Senato'nun kısa süre içinde onaylamasın zor olduğu yorumları ağır basıyor.

Öte yandan Qureshi'nin federal yargıç olarak aday gösterilmesi Amerikalı Müslümanlar arasında memnuniyetle karşılandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ve Müslüman Avukatlar adlı kuruluş, yaptıkları açıklamalarda adaylık haberini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

1997 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan ve özellikle sağlık ve işçi hakları alanında uzmanlaşan Qureshi, Washington DC merkezli Latham&Watkins LLP hukuk firmasının yöneticilerinden biri.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?