banner15

ABD'de ırkçı öğretmene soruşturma

12 yaşındaki öğrencisine terörist diye seslenen öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

ABD'de ırkçı öğretmene soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Teksas eyaletinde öğretmenin "terörist" diye seslendiği 12 yaşındaki başarılı öğrenci Velid Ebu Şaban'ın babası Malik Ebu Şaban, "Oğlumun Müslüman olması terörist olduğu anlamına gelmez. Öğretmenler, tüm öğrencilere karşı renk, din, ırk ve dil ayrımı gözetmeksizin tarafsız olmalı." dedi.

AA'nın haberine göre, ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Fort Bend şehrindeki First Colony Ortaokulu öğrencisi Velid Ebu Şaban, geçen hafta sınıfta İngilizce öğretmeni tarafından terörist olmakla suçlanmış, olayın basına yansıması üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatılmıştı.

ÖĞRETMEN ÖZÜR DİLEMİYOR

Baba Malik Ebu Şaban, oğlunu derinden yaralayan olayla ilgili AA muhabirine konuştu.

Olayın olduğu gün oğlundan bir telefon aldığını anlatan Ebu Şaban, "Öğretmeni, oğluma sınıfın ortasında bu ifadeyi (terörist) kullanmış. Daha sonra da oğlumu müdüre göndermiş. Ben oğluma öğretmenine gidip 'sınıfın önünde kendisinden özrü dilemesini istemesini' söyledim. Ancak öğretmen oğluma, sınıfın gözü önünde kendisiyle konuşmayacağını söylemiş. Yani öğretmen özür dilemediği gibi konuşmayı da şu anda reddediyor." dedi.

Okul yönetiminin konuyla ilgili bir soruşturma başlattığını ifade eden Ebu Şaban, soruşturma devam ederken İngilizce ve Dil Sanatları öğretmeninin idari izinli olarak okula gelmediğini, yardımcı öğretmenin derse girdiğini anlattı.

"ABD’deki öğretmenlerin genelde tüm azınlıklar, özelde ise Müslüman öğrencilere daha hassas davranmaları gerektiğini düşünüyorum." diyen Ebu Şaban, öğretmenler siyasi görüş veya ideolojilerini sınıflara taşımaması gerektiğini vurguladı.

"Hepimiz senin terörist olduğunu biliyoruz"
Geçen hafta perşembe günü meydana gelen olayın ardından yerel medyaya konuşan 12 yaşındaki "onur öğrencisi" Velid, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Sınıfta 'Hayatımın Çalımı Beckham' adlı filmi izlerken birden gülesim geldi, öğretmenim 'Yerinde olsam gülmezdim' dedi. 'Neden?' diye sorunca, 'Hepimiz senin terörist olduğunu biliyoruz' dedi."

Olayın ardından sınıftaki diğer öğrencilerin de "Burada bomba var" şeklinde sözlü tacizlerine maruz kaldığını aktaran Velid, önce sınıfın bir köşesine gittiğini, ardından öğretmeni tarafından müdüre gönderildiğini ve oradan babasını aradığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 12:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48