ABD'de ırkçılık karşıtı öfke giderek büyüyor

ABD'de siyahi bir genci öldüren katili serbest bırakan mahkemeye karşı tepkiler dinmiyor. Siyahi Amerikalıların yoğun olduğu Bronx'ta toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Zimmerman'ın suçsuz bulunmasının nedeninin "ırkçılık" olduğunu savunarak adalet istedi.

Amerika 16.07.2013, 09:26 16.07.2013, 15:06
ABD'de ırkçılık karşıtı öfke giderek büyüyor

ABD'de siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik George Zimmerman'ın suçsuz bulunması kararına tepkiler sürüyor.

Kararın açıklanmasından bu yana çeşitli protesto gösterilerine sahne olan New York'ta bugün de iki farklı noktada toplanan gruplar karara tepki gösterdi.

Siyahi Amerikalıların yoğun olduğu Bronx'ta toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Zimmerman'ın suçsuz bulunmasının nedeninin "ırkçılık" olduğunu savunarak adalet istedi.

Hunts Point Plaza'da yapılan konuşmaların ardından yaklaşık iki saat süreyle protesto yürüyüşü gerçekleştiren gruba yoldan geçen araçlardan ve civardaki evlerden de destek verildi.

"Adalet yoksa barış da yok", "direneceğiz", "Trayvon için adalet şimdi" yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde ilerleyen grup, 3. cadde ile 149. sokağın kesiştiği noktaya kadar yürüdü.

Bir ara otoyolu kısa süreliğine trafiğe kapatan grup daha sonra dağıldı. Gösteriye "Occupy Wall Street" eylemcileri de destek verdi.

Eylemler sırasında göstericilerin, Trayvon Martin'in öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan çikolata ve içecekten tükettikleri görüldü.

Polis, gösteriler sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı ve grubun geçtiği yolları trafiğe kapattı ancak göstericilere müdahale etmedi.

NEW YORK'TA DA GÖSTERİLER

New York'taki bir diğer gösteri ise Union Square'de gerçekleştirildi.

Burada toplanan göstericiler, konuşmaların ardından, polisin "ırkçı" uygulamalarını ve Obama yönetimini eleştiren pankart ve sloganlar eşliğinde şehir merkezine doğru yürüdü.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte zaman zaman göstericiler yolları trafiğe kapatmak istese de polis izin vermedi. Yoldan geçen araçların üstüne çıkarak slogan atan bazı göstericileri polis engelledi.

Wall Street civarında bir süre yürüyen grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Protestoların hafta boyunca küçük gruplar halinde devam edeceği ancak cumartesi günü bir çok şehirde büyük eylemlerin düzenleneceği belirtildi. Geçen yıl şubat ayında, siyahi Trayvon Martin'i (17) öldüren beyaz-Hispanik kökenli Zimmerman (29) Florida mahkemesi tarafından "meşru müdafaa" gerekçesiyle "suçsuz" bulunmuştu.

JÜRİ ÜYELERİ FARKLI DÜŞÜNMÜŞ

Bu arada, George Zimmerman'ı oy birliğiyle "suçsuz" bulan jüri üyelerinin ilk başta görüş farklılılığının olduğu ortaya çıktı. Olayın başında 6 kişilik jüriden üçünün görüşünün Zimmerman'ın "suçsuz", ikisinin "kasıtsız adam öldürme", birinin de "ikinci dereceden cinayet" yönünde olduğu belirtildi.

Zimmerman davasının jüri üyelerinden biri CNN'de Anderson Cooper'a konuştu. Yüzünü ve kimliğini gizleyerek konuşan "B37" kodlu jüri üyesi, olayın başında 6 kişilik jüriden üçünün görüşünün Zimmerman'ın "suçsuz", ikisinin "kasıtsız adam öldürme", birinin de "ikinci dereceden cinayet" yönünde olduğunu söyledi.

Tüm kanıtları ve mahkeme kayıtlarını defalarca incelediklerini belirten jüri üyesi, karar vermenin çok zor bir süreç olduğunu ve bu konudaki kanunların kafa karıştırdığını kaydetti.

Jüri üyesi, saatler süren incelemelerin ardından Zimmerman'ın kendi hayatını korumak için meşru müdafaa yaptığından başka seçeneğin kalmadığını savunarak, "Herkesin bilmesini istiyorum ki karara varmak için herşeyi ortaya koyup baktık" dedi.

"KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VARDI"

Jüri üyesi, kararında 911 ses kaydında yardım için bağıran sesin çok etkili olduğunu, bu sesin Zimmerman'a ait olduğuna inandığını dile getirerek, "İçinde bulunduğu anda George'un hayatından endişelendiğine dair hiçbir şüphem yok. Kendini savunma hakkı vardı" ifadesini kulandı.

Jüri üyesi, Martin'in Zimmerman'a kızıp saldırdığını düşündüğünü belirterek, "George biraz fazla derine gitti, orada olmamalıydı ama Trayvon onun kendisini korkutmasına izin vermek istemedi ve deliye dönüp saldırdı. Bence içine düştükleri durumdan ikisi de sorumlu, ikisi de yürüyüp gidebilirdi" diye konuştu.

"Aralarında birkaç kişinin Zimmerman'ı bir şekilde suçlu bulmak istediğini" öne süren jüri üyesi, değerlendirme yaparken ırkçılık konusunun hiç gündemlerine gelmediğini vurguladı.

"İKİSİ İÇİN DE ÜZGÜNÜM"

"Trayvon Martin için üzgün müsünüz?" sorusu üzerine jüri üyesi, "İkisi için de üzgünüm" dedi. Jüri üyesinin, mahkemede tanık olarak dinlenen Martin'in kız arkadaşının eğitim düzeyi ve konuşma becerisine yönelik yorumları dikkati çekti.

Protestolar ve tepkiler nedeniyle korkup korkmadığı sorusu üzerine jüri üyesi, korkmaktan çok dikkatli davrandığını ve çevresindeki kimseye zarar gelmesini istemediğini kaydetti.

Jüri üyesi, Zimmerman'ın kendi mahallesinin gönüllü bekçisi olmasına nasıl bakacağına yönelik soru üzerine, "artık ders aldığı için mahallesinde bekçi olarak görmekten memnunluk duyacağını" ifade etti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?