ABD'de İspanyolca İslam merkezi açıldı

Amerika'da yaşayan İspanyol Müslümanlara İslam hakkında bilgi vermek ve kültürel faaliyetler için ilk İspanyolca kültür merkezi açıldı

ABD'de İspanyolca İslam merkezi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde İspanyolca konuşulan ilk İslam eğitim ve kültür merkezi cumartesi günü açıldı.

ABD Teksas eyaletinde bulunan Houston'da, ülkede yaşayan İspanyol Müslümanlara eğitim vermek amacıyla ilk kültür merkezi kuruldu.

Beş bin metrekarelik alan genişliğindeki kültür merkezinde İspanyolca canlı yayın yapılacak programlar hedefleniyor. Cami, müze, sanat tasarım salonları, kütüphaneden oluşan çok amaçlı bir çok bölmesi olan kültür merkezin üretilen ürünler aynı anda onlıne satışa da sunulabilecek.

'İslamInSpanish' ismi ile açılacak merkezin CEO'su Jaimie Mücahit Fletcher, İslam hakkında bilgi almak için İspanyolca bir merkezin kurulması ihtiyacı artınca böyle bir merkez kurmak aklıma geldi.

Kolombiya asıllı Amerikalı Fletcher, "Ben Müslüman olduğumda ailemin bir sürü sorusu vardı. Latinler için İslam çok yabancı. Babamın İslam'ı anlaması için İspanyolca yazılmış hiçbir kitap ve ses kaydı yoktu" dedi. İlk etapta ailesine İslam'ı anlatmak için kolları sıvayan Fletcher, İslam hakkında kitaplar tercüme edip şarkılar yazmaya başladı. Ailesine İslam'ı anlatmak için yaptığı ilk CD çalışması bu yolda attığı ilk adım oldu.

Kısa bir süre sonra Fletcher çeşitli ibadet yerlerine konuşmacı, üniversitelere konferans davetleri almaya başladı. Fletcher," biz yepyeni bir kimlik oluşturuyoruz. Latin Müslümanlar için alt kültür" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 09:57
banner53
YORUM EKLE

banner39