banner15

ABD'de karbon salınımı azalıyor

ABD'de elektrik üretimi nedeniyle oluşan karbon salınım miktarının geçen yıl, 1993'den bu yana en düşük seviyesine gerilediği belirtildi.

ABD'de karbon salınımı azalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de elektrik üretiminden kaynaklanan karbon salınımının son 22 yılın en düşük seviyesinde olduğu bildirildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinden (EIA) yapılan açıklamada, ülkede elektrik üretimi nedeniyle oluşan karbon salınım miktarının geçen yıl, 1993'den bu yana en düşük seviyesine gerilediği belirtildi.

Açıklamada, 2015'te elektrik üretiminden kaynaklanan karbon salınımının 2005'e göre yüzde 21 azaldığı kaydedilirken, toplam enerji üretiminden kaynaklanan karbon salınımının da 2005-2015 yılları arasında yüzde 12 düştüğü bilgisine yer verildi.

ABD'nin elektrik üretiminde, kömürden, doğalgaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına hızla geçildiğine dikkatin çekildiği açıklamada, bunun karbon salınımındaki düşüşün en büyük nedeni olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ABD'nin yenilenebilir ve nükleer kaynaklarından üretilen enerjinin her geçen yıl artış gösterdiğine işaret edilerek, söz konusu kaynakların, 2015'de ülkenin üretilen toplam elektriğinin yüzde 33'ünü oluşturduğu bildirildi.

ABD'nin elektrik üretiminde bu yıl doğalgaz kullanımının kömürü ülke tarihinde ilk defa geride bırakacağının öngörüldüğü ifade edilirken, 2016'da doğalgazın toplam elektrik üretimindeki payının yüzde 33, kömürün payının ise yüzde 32 olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 08:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48