banner15

ABD'de Meclis Başkanı'ndan Obama eleştirisi

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Paul Ryan, Obama'nın politikalarını eleştirerek, seçim yılı için güvenlik gündemi önerdi

ABD'de Meclis Başkanı'ndan Obama eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi Lideri ve Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen isimlerinden Paul Ryan, daha fazla savunmanın öne çıktığı bir ulusal güvenlik gündemi önerisinde bulunarak, aday belirleme sürecinde bölünen partisini yeniden bir araya getirmeye çabalıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'yı sert bir şekilde eleştiren plan, Obama'yı sekiz yıl boyunca sözlerini tutmamakla, ödünler vermekle ve Suriye iç savaşında geri çekilmekle eleştiriyor. Ayrıca Rusya ile ilişkiler ve Kuzey Kore'ye yaklaşım da eleştiriler arasında.

Ayrıca plan Obama'nın dış politikada başarı olarak tanımladığı İran nükleer anlaşması ve Küba ile normalleşme süreçlerini sonlandırmayı öngörüyor. Planda Guantanamo hapishanesinin kapatılması çabaları da eleştiriliyor.

Cumhuriyetçi Partili Ryan'ın sunduğu plan, partinin 2016 seçimlerindeki en muhtemel adayı Donald Trump'ın bazı dış politika önerilerini ise içermiyor.

Trump'ın en çok önem verdiği Meksika sınırına duvar örülmesi planda bulunmazken, sınırdaki güvenlik önlemlerinin artırılmasını öneriyor.

Fakat planda İslami militanların ülkeye girişinin engellenmesi için sınırlarda tarama faaliyetlerinin artırılması öngörülüyor.

Planda, "Sürekli olarak savunmamızı gözden geçirmeliyiz ki güvenlik açıklarını kapatarak İslamcı militanların fark edilmeden ülkemize girişlerini engelleyebilelim" denildi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 12:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48