banner39

ABD'de nöbetçi nükleer silah subayları uyudu

ABD'de nükleer silah merkezinde nöbet tutan subaylar uyudu, uyanık olan nöbet arkadaşları kurallara uymayınca para cezasına çarptırıldı

Amerika 24.10.2013, 11:48 24.10.2013, 12:13
ABD'de nöbetçi nükleer silah subayları uyudu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı 'Global Strike Commands' (Küresel Saldırı Komutası) sözcüsü John Sheets, bu yıl iki sefer nükleer silahları bekleyen nöbetçi subayların uyurken yakalandıklarını, ya da merkezin kapalı tutulması gereken kapılarını açık bıraktıklarının belirlendiğini söyledi.

Nükleer bomba kontrol merkezleri sürekli olarak iki subay tarafından bekleniyor. Bunlardan biri uyuduğunda veya yerini terkettiğinde, diğerinin kapıyı açması kesinlikle yasak.

Kuzey Dakota'daki Minot Hava Kuvvetleri üssünde Nisan ayında nükleer silah nöbeti tutan bir subay, diğer subay uyurken, kontrol merkezine yemek getiren bir ahçıyı içeri almış. Sheets, Mayıs ayında da Montana'daki Malmstrom üssünde benzer bir olayın yaşandığı bildirdi. Nöbetçi subaylardan biri uyurken, diğeri tamirat için gelen işçilere kapıyı açmış.

Sözcü Sheets, her iki durumda da uyuyan nöbetçi subayların kapı açılmadan önce uyarılması gerektiğini söyledi. Kapıyı açan subaylara ceza olarak iki aylık maaşları ödenmedi. Uyuyan subaylara ise yazılı uyarı yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?