banner39

ABD'de öldürülen Müslüman genç kız için binlerce kişi toplandı

ABD'de geçen pazar günü öldürülen 17 yaşındaki Nabra Hassanen'in defnedilmesinin ardından anma törenine katılan binlerce kişi birlik ve beraberlik çağrısında bulundu

Amerika 22.06.2017, 08:29 22.06.2017, 10:57
ABD'de öldürülen Müslüman genç kız için binlerce kişi toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Virginia eyaletinde geçen pazar günü öldürülen 17 yaşındaki Nabra Hassanen'ın cenazesi, Tüm Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS Center) Sterling Camisi'nde kılınan cenaze namazı ve düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Arkadaşları ile ADAMS Center Sterling Camisi'ne sahur vakti giderken yolda tartıştıkları Darwin Martinez Torres adlı kişi tarafından beyzbol sopası ile öldürülen Hassenan için cenaze töreni yapıldı.

Virginia eyaletindeki Sterling Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından yapılan törene binlerce kişi katıldı. Törende duygu dolu anlar yaşandı.

İnşaat işçisi Torres tarafından beyzbol sopası ile öldürülüp bir süs havuzuna atılan 17 yaşındaki Hessenan'ın cenazesi, törenin ve okunan duaların ardından Sterling Mezarlığı'na defnedildi.

Torres'in 17 yaşındaki genç kızı neden öldürdüğü henüz netleşmezken, Sterling polisi söz konusu cinayetin nefret suçu olduğunu gösteren bir kanıt olmadığı açıklamasını yapmıştı.

Nabra Hassanen'ın babası Mahmud Hassanen ise "Kızım öldürüldü çünkü o bir Müslümandı." değerlendirmesinde bulunmuş, olayın bir nefret suçu olduğuna inandığını belirtmişti.

BİNLERCE KİŞİ TOPLANDI

Virginia eyaletinin Reston kentindeki Lake Anne Plaza'da, cenazesi henüz defnedilen Hassanen için bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

ABD'de geçen pazar günü öldürülen 17 yaşındaki Nabra Hassanen için düzenlenen anma törenine katılan binlerce kişi birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. 

Ülkenin dört bir yanından binlerce kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Tüm Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS Center) Başkanı İmam Macid, "Sizler Nabra'nın taşıdığı ruhu temsil ediyorsunuz. Tüm bu yaşananlar arasında aslında tek bir toplum olarak bir arada olduğumuzu görüyoruz." dedi.

ABD'li oyuncu John Chadwell de kısa bir konuşma yaparak, Hassanen için bir araya gelen insanlara yürekten destek vermek için törende olduğunu anlattı.

"KİMSE KENDİNİ TAM OLARAK GÜVENDE HİSSETMİYOR"

Hassanen'ın sınıf arkadaşı Hamdi Şerif ise yaptığı açıklamada, Nabra'nın "kibar" ve "eğlenceli" bir kişiliğe sahip olduğunu ve çok genç yaşta hayatını kaybettiğini söyledi. Şerif, kimsenin kendini tamamen güvende hissetmediğini, bir caminin etrafında bile tehdit altında olabileceklerini dile getirdi.

WASHİNGTON'DA AMA TÖRENİ ÇİÇEKLERİNİN YAKILDIĞI İDDİASI

Öte yandan, Nabra Hassanen için başkent Washington'ın önemli meydanlarından Dupont Circle'da önceki akşam gerçekleşen anma etkinliğinin ardından meydandaki anıta bırakılan çiçeklerin yakıldığı iddia edildi.

Amerikan Fox5 kanalının haberine olayla ilgili olarak polis, 24 yaşındaki bir zanlıyı gözaltına aldı ancak bu kişinin kimliği açıklanmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?