banner39

ABD'de sel ve hortum sonucu 29 ölü

ABD'de hortum ve sel sonucu 29 kişi öldü, çok sayıda yol kapandı ve bazı bölgeler elektriksiz kaldı

Amerika 27.12.2015, 22:44 28.12.2015, 07:56
ABD'de sel ve hortum sonucu 29 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin güney ve iç kesimlerinde etkili olan aşırı yağış ve hortum sonucunda şu ana kadar 29 kişi hayatını kaybetti.

ABD'de kötü hava şartlarının büyük zarara yol açtığı en son bölge, 7 milyon kişinin yaşadığı, nüfus yoğunluğu açısından ABD'de dördüncü sırada bulunan Teksas'ın Dallas kenti oldu. Hortumla birlikte, yoğun yağmur ve kar yağışlarının neden olduğu sel yüzünden Dallas'ta 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle son bir hafta içinde ülke genelinde 29 kişi öldü.

Acil Yardım Yönetimi Ajansı yetkililerine göre 11hortumun meydana geldiği Teksas'ta 11, Mississippi'de 10 kişi, Tennesse, Arkansas ve Alabama'da da toplam 8 kişi kötü hava şartları sonucunda hayatını kaybetti.

Hortum Mississippi'de 403 eve zarar verirken, Teksas'ın kuzeyinde de yaklaşık 600 ev ve işyerinde büyük yıkıma yol açtı. Dallas'ta rüzgarın saatteki hızının 80 kilometre'yi geçtiği belirtildi.​

Elektrik firması Oncor'a göre hava şartları yüzünden Teksas'ın bazı yerlerinde cumartesi gecesi 31 bin abone elektriksiz kaldı.

Mississipi'de 40 yolun kapanmasına neden olan hortum, Teksas'ta Gerorge Bush paralı otoyolu ile 30 numaralı eyaletler arası otobanın kesiştiği nokta yakınında yaklaşık 5 kilometrekarelik alanda etkili oldu.Hortum güney eyaleti Mississippi'yle birlikte, en büyük mal ve can kayıplarının bu bölgede yaşanmasına yol açtı.

Oklahoma ve Arkansas'ın bazı bölgelerinde gün boyunca devam eden sağanak yağışlar sele neden olurken, kuzeye doğru buz fırtınasıyla hayatı felç etti.

New Mexico,  Oklahoma, ​Indiana ve Ohio eyaletine kadar uzan kötü hava şartları kuzeye doğru ilerlerken, Wyoming ve Michigan'ı kar yağışı tehdit ediyor.

Kaliforniya'da şiddetli rüzgarın da etkisiyle yayılan orman yangınının ise, Los Angeles'in kuzeybatısından geçen 101 numaralı otobanın bir kısmının kapanmasına yol açtı.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?