banner39

ABD'de Şiddetle Mücadele Zirvesi başladı

Beyaz Saray'ın Brüksel, Sidney, Ottawa, Paris ve Kopenhag'da yaşanan saldırıları konu alan "Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi" başladı

Amerika 18.02.2015, 17:34 18.02.2015, 17:34
ABD'de Şiddetle Mücadele Zirvesi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD'nin, şiddet yanlısı ideolojilerin ülkede kök salmasını önlemek için, göçmenlerin Amerikan toplumunun dokusuna tam şekilde dahil edilmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray'ın düzenlediği üç gün sürecek "Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi", ABD'nin başkenti Washington'da başladı. Zirve, Brüksel, Sidney, Ottawa, Paris ve Kopenhag'da yaşanan saldırıları konu alıyor. 

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Biden, ABD'nin kültürel entegrasyondaki başarılı karnesi sayesinde Avrupa'ya göre bu alanda çok daha iyi konumlanmış bir pozisyonda olduğunu kaydederken, toplumların göçmenlere, aşırılığa "olumlu bir alternatif" sunması gerektiğini, sadece askeri güce başvurmanın bu tehditle mücadelede yeterli olmadığını belirtti.

Biden, "ulusal güvenliğin toplum ruhundan beslendiğini" ifade ederek, kapsayıcı olmanın önemini vurguladı.

Zirvede, aşırılık yanlıları ve onlara destek verenlerin radikalleşmesi, yanlarına eleman toplamaları ve mutsuz gençler başta olmak üzere diğerlerine ilham vermelerini önlemeye yönelik ülke içi ve uluslararası alanda yürütülen çabalara dikkat çekilmesi, aşırılık yanlılarının şiddet içeren eylemlerde bulunmasını engellemeye dönük ortaya çıkan stratejiler ve bu konudaki en iyi uygulamaların paylaşılması tasarlanıyor.

Zirvenin ilk gününde, aşırılıkla yerel düzeyde mücadeleye yönelik pilot programların yürütüldüğü üç kent Boston, Los Angeles ve Minneapolis'ten temsilcilerle biraraya gelen Biden, konuşmasında bu üç kentin bu alanda örnek teşkil ettiğini söyledi.

Biden, hedeflerinin, toplum liderlerinden oluşan geniş yelpazede koalisyonları biraraya getirmek ve böylece başta Müslümanlar olmak üzere tüm Amerikalıların, "onları görüyoruz" hissiyatı içerisine girmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

"Birbirimizi görebilmeliyiz derken, gözetlemeden, kameralardan bahsetmiyorum" diyen Biden, ABD'deki kentleri, göçmen topluluklara saygılı muamele göstermesi çağrısında bulunarak, "Teknoloji temas kurmanın yerini alamaz" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Her zaman hatasız olmadık ama toplumları Amerikan sistemine, Amerikan rüyasına entegre etmede çok deneyime sahibiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?