ABD'de sivil-asker ilişkilerinde kriz çıkabilir

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Obama döneminden kalma üst düzey subay ve generalleri tasfiye etme sözü verdi. Bazı yorumculara göre, bu durum sivil asker ilişkilerinde ülke için çok tehlikeli bir çatlağa sebep olabilir

ABD'de sivil-asker ilişkilerinde kriz çıkabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yeni kabine hazırlıkları devam ediyor. Ülkede İslam karşıtları ya da ırkçı olarak nitelendirilen kişileri önemli kurumların başına getiren Donald Trump'ın atamaları ve tasfiyeleri Amerikan medyasında endişeyle izleniyor.

Washington Post gazetesinde bir yazı kaleme alan Josh Rogin, Trump'ın Obama dönemindeki üst düzey subay ve generalleri tasfiye edeceğini söylemesinin, sivil-asker ilişkilerinde derin çatlaklara sebep olacağını belirtti. Rogin, "Trump, DEAŞ ile mücadelede yeryüzündeki bütün generallerden daha çok şey bildiğini iddia etti. Buna ek olarak Obama dönemindeki komutanları 'moloz yığını' olarak niteledi. Başkan seçilen Trump, muhtemelen 30 gün içerisinde üst düzey generalleri toplayacak. Fakat bu muhtemelen farklı generaller olacak" ifadesine yer verdi.

Amerikan sisteminde yeni başkanların, geleneksel olarak, üç ve dört yıldızlı generalleri atama hakları bulunuyor. Ancak memurların görev sürelerinin sona erene kadar beklemeleri de gerekiyor. Ayrıca cumhurbaşkanı genel olarak, iki ya da daha az yıldızlı generallerin seçimi konusunda müdahale hakkı bulunmuyor. Bu açıdan Trump'ın kapsamlı bir temizlikten bahsetmesi durumunda, ordudan tepkiler gelmesine sebep olabileceği konuşuluyor.

American Enterprise Institute yazarı Tom Donnelly ise muhtemel tasfiyelerin pahalıya mal olacağını belirterek "Trump gerçekten sivil-asker kavgası mı arzuluyor? Bütün bunlar Amerikan ordusunu siyasileşetirmekten başka bir şeye yol açmaz" ifadesine yer veriyor.

Trump'a askeri danışmanlık veren bazı eski generaller de, Obama dönemindeki birçok subayın tasfiye edilmesi gerektiği görüşünde. Buna gerekçe olarak da, ABD ordusundaki generallerin ve askerlerin, Obama'nın Suriye'deki stratejilerine karşı duramamaları ve DEAŞ'la mücadelede yavaş bir askeri strateji izlenmesini gösteriyorlar...

Josh Rogin konuyla ilgili ayrıca, Trump'ın geçen yıla kadar 'waterboading' tekniğini yeniden getirmeye söz verdiğini hatırlatarak "Trump sadece işkence tekniklerini değil, teröristlerin ailelerini öldürmeyi ve terörist bölgeleri cehenneme çevirmeyi ahdetmiş biriydi. Teminatlı ya da değil. Muhtemelen Trump bunları arzulayan generalleri seçecektir" vurgusunu yapıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 14:20
YORUM EKLE

banner39