ABD'de siyah öfke

Siyahi bir genci öldüren bir kişinin serbest kalması üzerine ABD'nin birçok yerinde siyahlar protesto gösterileri düzenliyor

Amerika 15.07.2013, 10:27 15.07.2013, 10:27
ABD'de siyah öfke

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Florida eyaleti mahkemesinin siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik mahalle bekçisi George Zimmerman'ı "suçsuz" bulmasının ardından ülke genelinde protestolar  düzenlendi.

New York'tan Los Angeles'a kadar ülke genelinde Zimmerman hakkında verilen kararı "adaletsiz" bulan binlerce Amerikalı, "Traycon Martin için adalet", "Adalet yoksa barış yok"  diyerek yürüdü.

ABD'nin başkenti Washington'da Malcom X Meridian Hill Park'ta buluşan bine yakın Amerikalı, özellikle 1920'lere kadar en büyük Afro-Amerikan toplumunun bulunduğu bölge olarak bilinen ve "Siyah Brodway" olarak anılan, halen de başkentin restoran ve eğlence merkezlerinden olmasına rağmen Afro-Amerikan toplumunun yoğun etkisi olan "U Street" üzerinde yürüdü. Sloganlar atan ve yumruklarını sıkarak havaya kaldıran protestoculardan bazılarının, öldürüldüğü gün üzerinde kapşonlu tişört olan Martin gibi giyindiği görüldü.

Yoldan geçen bazı arabalar yürüyüşe destek vermek için kornalarını çalarken, bazı vatandaşlar da alkışlarla katkı sağladı.

Protestocular, U Street üzerinden, siyahiler için tarihi anlamı olan Howard Üniversitesi'ne gelerek, burada Martin için anma töreni düzenledi. Gösteride Afro-Amerikalılar çoğunluğu oluşturuken beyaz Amerikalıların da destek verdiği görüldü.

Bazı göstericiler, akşam saatlerinde de ABD Adalet Bakanlığı önüne gelerek, "Trayvon için Adalet" yazılı ışıklı pano açtılar.

NEW YORK'DA 4 AYRI YERDE PROTESTO

New York'ta da gün boyunca 4 ayrı noktada gösteriler oldu. Çoğunlukla siyahi Amerikalıların katıldığı ama bazı beyaz Amerikalıların da destek verdiği Union Square'deki gösteride binlerce Amerikalı, Trayvon Martin'in fotoğraflarını ve siyah renkli balonları taşıyarak, "Irkçılığa hayır", "Hepimiz Martin'iz" şeklinde pankartlar açtılar.

Bazı konuşmacılar ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kaldıkları ve köleliğin hala devam ettiği şeklinde imalarda bulunurken, Martin'in vücut ölçülerinde ve öldürüldüğü gün üzerinde olan kıyafetlerini içeren bir fotoğrafın getirildiği, bazı göstericilerin de kapşonlu tişört giydiği görüldü. Yere, maktulun öldüğü noktayı işaretlemek için çizilen resmi yapan bazı göstericiler, bu çizimin yanına da Martin'in o gün eve giderken taşıdığı şeker ve içeceği koydular.

Protestocuların bir kısmının Times Square'e yürüdüğü, 42. caddeyi de bir müddet trafiğe kapadıkları görüldü.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteriler, olaysız sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?