ABD'de tehlike terör değil; bireysel suçlar

ABD'de suç oranlarında artış yaşandı. FBI'ın 2015 yılına ait raporuna göre ülke genelinde işlenen cinayetler, bir önceki yıla göre yüzde 10 artış gösterdi.

ABD'de tehlike terör değil; bireysel suçlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Federal Soruşturma Dairesinin (FBI) 2015 yılında işlenen suçlara ilişkin yayınladığı raporunda, geçen seneye göre ülkede suç olaylarının arttığına dikkat çekildi.

FBI, yerel polis birimlerinden topladığı ve araba hırsızlığı, cinayet, tecavüz, fiziksel saldırı gibi birçok suçun yer aldığı raporunun 2015 yılına ait bilgilerini kamuoyuyla paylaştı. Yayınlanan raporda, ABD'de 2015 yılında gerçekleşen cinayetlerin bir önceki yıla oranla yüzde 10 oranında arttığı ortaya çıkarken, ülkedeki genel suç oranının ise yüzde 3.9 arttığı bildirildi.

2015 yılı içerisinde toplam 1 milyon 197 bin 704 suçun yaşandığı belirtilirken, FBI, bu rakamların 2011 ve 2006 yıllarından daha düşük olduğunu kaydetti.

ABD HALKI TERÖRE DEĞİL, CİNAYETE KURBAN GİDİYOR

11 Eylül saldırıları sonrası terör olayları, ABD'de de en fazla tartışılan konular arasında bulunuyor. Washington merkezli bir düşünce kuruluşunun araştırması ise, ABD'de cinayet sebebiyle ölenlerin sayısının, terör sebebiyle ölenlerin sayısından bin 220 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu

ABD'nin IŞİD saldırılar sonrası dünya gündeminin en üst maddeleri arasında terör olayları bulunuyor. Merkezi Washington'da bulunan 'News American' adlı bir düşünce kuruluşu son 14 yılda ABD'de yaşanan ölümlerle ilgili detaylı bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, ABD'de 11 Eylül saldırılarının ardından yaşanan terör hadiselerinde sadece 164 kişi hayatını kaybetti. Raporda dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise 14 yıl içerisinde Birleşik Devletler'de sadece cinayete 200 bin kişinin kurban gitmesiydi.

Terör saldırıları sonrası ülkede Müslümanların hedef alması ise ciddi endişelere sebep oluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, ABD'de 8 milyona yakın Müslüman'ın yaşadığını ancak 11 Eylül'den sonra 23 terör saldırısının olduğunu belirtiyor.

Sosyolog Charles Kurzman tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise, 2015 yılının sonuna kadar sadece 230 Müslüman terör suçlarına karıştı. Bu suçlar ise IŞİD'e katılma girişimi, terör örgütlerine yardım teşebbüsü gibi suçlardan oluşuyor. Kurzman'ın derlediği diğer verile göre, ABD'nin Kalifornia eyaletinde meydana gelen saldırılar dahil 112 Müslüman planlı saldırı girişiminde bulunmuş. Bu saldırılarla ilgili Kurzman “Gizli ajanlar ve muhbirlerin silah ve patlayıcı sağladığı terör saldırılarının üçte ikisi erkenden fark edilerek müdahale edilmiştir. Ve yine sivil liberaller bu terör saldırılarına katılan gençlerin, ne yaptıklarını tam olarak bilmediği ve tuzağa düşürüldüğünü söylüyor.” ifadeleri kullanılıyor.

ABD'de yaşanan saldırılarla ilgili The Nation'da bir yazı kaleme alan Joshua Holland da "Amerika'da 8 milyon Müslüman var ve biz şayet bu Müslümanların küçük bir bölümünün dahi terörist olduğunu düşünüyorsak, binlerce silahla her gün bir California katliamı yaşanıyor olurdu." ifadelerini kullanıyor.

ABD'de yaşanan saldırılarla ilgili medyanın psikolojik bir savaş verdiğini belirten yetkililer, seçim öncesi böyle bir olayın meydana gelmesinin dikkat çekici olduğu görüşünde.

ABD'de Cumhuriyetçi adaylardan Donald Trump, Müslüman karşıtı söylemleriyle dikkat çekiyordu. Geçtiğimiz aylarda Trump, ABD yönetimine Müslümanları ülkeye almama çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 11:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35