banner15

ABD'de vergi kaçırmak Panama'dan daha kolay

Son dönemde 'vergi cenneti' ülkelerle ilgili yapılan bir çalışmaya göre ABD'nin vergi kaçırmak için en cazip ülkeler arasında 3. sırada yer alırken, Panama ise 13. sırada

ABD'de vergi kaçırmak Panama'dan daha kolay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Panama belgelerinde Mossack Fonseca şirketine ait en az 200 ABD vatandaşının adı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili uzmanlar bu rakamın Rusya ve Çin'e göre az olmasının nedeniyle ilgili bir açıklamada bulundu.

The Guardian'ın haberine göre, Panama belgeleri ve ABD şirketleri ilgili açıklama yapan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Shruti Shah, ABD'de bir kimlik oluşturup, paraları gizlemenin çok kolay olduğunu ve bundan dolayı Panama'ya ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Shruti Shah "ABD'de kimsenin Panama gibi yerlere gitmeye ihtiyacı olmuyor çünkü bunu ABD'nin her eyaletinde yapabilme imkanınız var. Zira ABD'de bir limited şirket kurulurken tüzel kişilik ve kimliğin ifşa edilmesi zorunlu değil" diye konuştu.

ABD'li uzmanlar, vergi cenneti ülkeler sıralamasında İsviçre ve Hong Kong'tan sonra ABD'nin üçüncü sırara yer aldığını belirtiyor.

Panam belgeleriyle ilgili zaman ilerledikçe daha fazla Amerikalı’nın isimleri ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde belgeleri inceleyen Alman Süddeutche Zeitung gazetesinden bir editor, “sadece bekleyin” şeklinde tweet atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 13:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48