banner15

ABD'de zika virüslü kadın doğum yaptı

ABD'de bir kadın, Zika virüsü bağlantılı mikrosefali belirtisi gösteren bir bebek dünyaya getirdi

ABD'de zika virüslü kadın doğum yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin New Jersey eyaletinde 31 yaşındaki bir annenin Zika virüsü bağlantılı mikrosefali (küçük kafa) belirtili bir bebek dünyaya getirdiği bildirildi.

New Jersey'deki Hackensack Üniversitesi Tıp Merkezi Müdürü Dr. Abdulla Al-Kahn, hastanelerinde Zika virüslü 31 yaşındaki bir kadının salı günü sezaryenle doğum yaptığını ve bebeğin Zika virüsü bağlantılı mikrosefali belirtisi gösterdiğini açıkladı.

Açıklamasında, genç annenin virüsü Honduras'ta kaptığını belirten Dr. Al-Kahn, hastanın laboratuvar sonuçlarının Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) gönderildiğini kaydetti. Yeni doğan bebeğin tamamen Zika'dan etkilenen bir görüntüye sahip olduğunu bildiren Al-Kahn, bebekle ilgili daha fazla test yapılacağını ve yüzde 90-95 ihtimalle Zika virüsü bağlantılı mikrosefali olduğunu ifade etti.

CDC, ABD'de ilk Zika vakasının, Ocak 2016'da Hawaii'de bir hastanede ortaya çıktığını rapor etmişti. Laboratuvar sonuçlarına göre ABD'de 279 hamile kadının Zika virüslü olduğunu açıklayan CDC, en son raporunda bu konudaki riskin yüzde 13 düzeyinde olduğunu bildirdi.

Dünya genelinden 150 bilim adamı, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) gönderdikleri mektupta, dünyada Zika virüsünün en yaygın olduğu Brezilya'da yapılacak olimpiyatların, "kamu sağlığı adına" ertelenmesi veya başka bir yerde düzenlenmesini istemişti. Brezilya'da bin 400'den fazla virüs vakasına rastlandı.

DSÖ'nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 21:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48