banner39

ABD'deki cami yangınında bir şüpheliye gözaltı

ABD'deki Kuba İslam Enstitüsü'nde çıkan yangın sonrası başlatılan soruşturma çerçevesinde bir evsizin kundaklama şühesiyle gözaltına alındığı bildirildi

Amerika 18.02.2015, 09:52 18.02.2015, 09:52
ABD'deki cami yangınında bir şüpheliye gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Teksas eyaletindeki Kuba İslam Enstitüsü'nü kundaklamakla suçlanan bir evsizin tutuklandığı bildirildi.

Teksas'ın Houston kentinde Gulfstream Park yakınındaki Kuba İslam Enstitüsü'nde geçen hafta çıkan ve binanın büyük bölümünün tahrip olduğu yangına ilişkin ön soruşturma tamamlandı.

Mahkeme yetkililerinden alınan bilgiye göre, yangın, 56 yaşındaki Darryl Ferguon adlı evsiz kişinin enstitüyü kundaklaması sonucu çıktı. Ferguson, "tutuşturucu sıvı kullanarak zarar verme maksadıyla yangın çıkarma" suçlamasıyla tutuklandı.

Üç Müslüman gencin Chapel Hill'de komşuları tarafından öldürülmesinden birkaç gün sonra çıkan yangın, "nefret suçu" kuşkularını artırmıştı.

Houston İtfaiyesi Halkla İlişkiler Biriminden Ruy Lozano, yaptığı açıklamada, kundaklama biriminin incelemesi sonucunda Ferguson'un, birinci dereceden kundaklamayla suçlandığını belirterek "Kundaklamada dinin etken olup olmadığına Harris County mahkemesi karar verecek" dedi.

NEFRET SUÇU İHTİMALİ ARAŞTIRILSIN

Yangının "nefret suçu" kapsamına girip girmediğinin tespit edilmesi için federal soruşturma açılması çağrısında bulunan Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Teksas Ofisi Sözcüsü Ruth Nasrullah, yaptığı açıklamada, zanlının yangını benzinle çıkardığının anlaşıldığını belirterek "Evsiz ve uyumak için yer bulmaya çalışan bir kişinin benzinle yangın çıkarması normal görünmüyor. Suçun ne olduğuna ve Ferguson'un iddialarının doğruluğuna mahkeme karar verecek" diye konuştu.

Nasrullah, yangının neden çıkarıldığının net olarak belirlenmesi için kendilerinin hem eyalet hem de federal soruşturma yürütülmesini talep ettiklerini söyledi.

FBI görevlisi Pat Villafranca da yaptığı açıklamada, yerel otoritelerin soruşturmasını takip ettiklerini söyledi. Pat Villafranca, yerel soruşturmanın tamamlanmasının ardından daha ileri soruşturma gerekip gerekmediğine karar vererek gerekli işlemleri yapacaklarını ifade etti.

Bu arada, kundaklamayla suçlanan Ferguson, polis merkezinden çıkarılışı sırasında gazetecilerin sorusu üzerine yangını istemeyerek başlattığını öne sürdü. Gazetecilerin "Isınmaya mı çalışıyordun?" sorusu üzerine Ferguson, "Evet" cevabını verdi.

Geçen hafta cuma günü Kuba İslam Enstitüsü'nde çıkan yangın, binada büyük tahribata yol açmıştı. Okulun Facebook sayfasında yapılan açıklamada, okulda "trajik" bir yangının çıktığı belirtilerek "bütün binanın yandığı ve birçok bölümün yıkıldığı" kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?